Home / Anne & Bebek / Dikkat Gerektiren Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Dikkat Gerektiren Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

HAMİLELİĞİN İLK BELİRTİSİ NEDİR?

Hamileliğin ilk belirtisi olarak çoğunlukla beklenen âdet kanamasının gecikmesiyle işaret olmaktadır. Ancak bazı gebelerde embriyonun rahme yerleşmesi sırasında halk arasında ‘üstüne görme’ denilen implantasyon kanaması da olabilmektedir. İmplantasyon kanaması, genellikle âdet dönemine denk geldiğinden dolayı âdet kanamasıyla karıştırılabilmektedir. Fakat âdet dönemi kanamasına göre çok daha hafif ve lekelenme şeklinde olan bir kanama türüdür.

Bu yazımızda hamilelik belirtilerini sizlere kısa kısa anlatmaya çalışacağız. Hamilelik belirtileriyle birlikte hafta hafta hamilelik hakkında diğer yazımızdan detaylı ve açıklayıcı bilgilere ulaşabilrsiniz.

DUYGULARDA DEĞİŞİMLER

Birçok anne adayı için yorgunluk ilk üç aylık dönem boyunca sürmekte ve ikinci üç aylık döneme varıldığında yavaş yavaş yok olmaktadır.

Vücutta oluşan hormon değişiklikleriyle birlikte anne adayının ruh halinde de ani dalgalanmlar görülebilmektedir. Anne adayı, bu dönemde çok daha stresli ve gergin olabilir, ve çabuk sinirlenebilirmekle birlikte gereksiz şeyler için ağlayabilmektedir. Bu belirtilerin çoğu gebeliğin ilk dönemlerinde rastladığımız, annemizin ve bebeğimizin sağlığını etkilemeyecek belirtilerdir.

FAZLASIYLA HASSASLAŞAN GÖĞÜSLER

Göğüs uçlarınızın renginin koyulaşmasıyla birlikte hatta göğsünüzün üstündeki damarların daha fazla belirgin bir hal alması durumunda hamile olduğunuzun ilk belirtileri olabilmektedir. Hamileliğin ilerleyen safhalarında bu hassaslaşmanın arttığı ve artabileceği görülmektedir.

YORGUNLUK HALİ

Hamile annelerde fazlasıyla görülen ve eğer çok ani bir şekilde birden kendinizi bitkin hissediyorsanız bu vücudunuzda artan hormon seviyelerine verdiği bir tepki olarak bilinmektedir. Birçok anne adayı için yorgunluk ilk üç aylık dönem boyunca sürmekte ve ikinci üç aylık döneme varıldığında yavaş yavaş yok olmaktadır.

SIK TUVALET İHTİYACLARI

Geceleri eskiye göre daha fazla ve sık tuvalete çıkmaya mı başladınız? Gebelik boyunca bedeniniz fazladan sıvılar üretecektir ki buda mesanenizin fazladan mesai yapması ve olduğundan daha fazla ve sık tuvaleti kullanma ihtiyacı duyacağınız anlamına gelmektedir.

MİDE BULANTILARI

Hamile bireylerde henüz daha 6 haftalık hamile iken mide bulantıları hissetmeye başlayabilir ama bazıları ise daha erken bir dönemde sabah bulantıları ile karşılaşabilmektedir. İki ve üç aylık döneme girdiğinizde bu bulantılar git gide azalmaktadır.

 

hakkında Gizem Sürer

Check Also

ağrı, Baş ağrısı, Baş ağrısının sebebi ,

Baş Ağrsına Doğal Kesin Çözüm

Baş ağrısı günlük yaşantımızın neredeyse bir parçası haline gelmiş durumda. Her zaman kullandığımız ağrı kesici haplar, baş …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir