Home / Dekorasyon / Dekorasyonda Son Moda: Eskiyen Fayansları Boyama

Dekorasyonda Son Moda: Eskiyen Fayansları Boyama

Dekorasyonda Son Moda: Eskiyen Fayansları Boyama

Banyo ve mutfaklarda kullandığımız fayans ve seramikler zaman geçtikçe sararır. Renklerinin solar ve aralarındaki harç malzemesi olan derzlerin kirlenir ve kararır. Bu herkesin nefret ettiği bir görüntüdür.

Çoğu zaman fayans ve seramik değişimi yaptırmak istediğimizde aslında fayansların yapısal bir hasarları olmasa da, herhangi bir kırık, çatlak gibi bozukluk meydana gelmemiş olsa da eskimiş ve solmuş oluyorlar ve kirli görünüyorlar.

fayans boyama, fayans boyama boyası, fayans nasıl boyanır, eski fayansları boyama, richartcraft ile fayans boyama, yer fayans boyama, fayans boyama boyası, süsleme amaçlı fayans boyama, dekotrend fayans boyama, cadence fayans boyama, cadence multi surface fayans boyama, fayans boyama desenleri
Dekorasyonda Son Moda: Eskiyen Fayansları Boyama

Fayans aralarındaki derzleri belirli bir süre düzenli olarak derz temizleyici ürünler ile temizleyebilirsiniz elbette ancak bu ürünler bile yalnızca sorunu biraz daha erteliyor. Tabi fayansları eski olan bir mutfak ya da banyoda bir yenileme sürecine karar vermek hem maddi hem de manevi açıdan oldukça yorucu ve masraflı. Banyo ve mutfaklar, ev içinde yapısal özelliklerinin değiştirilmesi en zor mekanlardır çünkü dolapların çıkarılması, fayansların tamamen kırılması kaldırılması ve yeni fayansların yerleştirilmesi, dolapların tekrar takılması vs. derken oldukça yorucu ve bir o kadar da uzun süren, dolayısıyla da masraflı bir işlemler bütünü.

Ama bugün artık kırıp dökmeden banyo ve mutfaklarımızdaki fayans ve seramikleri yenilemek mümkün, üstelik oldukça ekonomik bir bütçe ile ve kendi emeğimizle. Eskiden fayansları boyamak mümkün değildi çünkü fayans yüzeylere uygun, çabuk kuruyan, suyla temas ettiğinde dağılmayan ve uzun ömürlü boyalar yoktu. Ama artık var.

Peki fayans boyama işlemi nasıl uygulanır?

1. Adım: Fayans Boyama İçin Renk seçimi

Önce mutfak ya da banyonuzda gerçekleştireceğiniz değişim için nasıl renk kombinasyonları istediğinize karar vermelisiniz elbette. Fayanslarınızı boyarken işiniz biraz daha kolaylaşsın istiyorsanız mevcut renkten daha koyu bir renk tonu seçmenizi tavsiye ediyoruz.

2. Adım: Boya malzemelerini satın almak

Bu konuda en çok sorulan sorulardan biri de hangi tür boya satın alınması gerektiği. Eğer uzun ömürlü, kolay yıpranmayan, uygulaması kolay ve suya dayanıklı bir geri dönüşüm istiyorsanız 2 seçeneğiniz var: Biri oldukça farklı yüzeyler için üretilmiş olan yeni nesil geri dönüşüm boyaları, bu boyalara multisurface adı veriliyor ve oldukça farklı renkleri bulunuyor. Diğeri ise epoksi boyalar. Epoksi boyalar aslında kimyasal bir reçinedir ve bu yüzden oldukça dayanıklı ve uzun ömürlüdür.

3. Adım: Temizlik ve yüzeyleri boyaya hazırlama

En önemli aşamalardan biri fayansların temizlenmesi. Boyanacak yüzeyler tamamen temizlenmeli, kesinlikle hiç toz ya da pürüz yaratacak herhangi bir madde kalmamalı ve en önemlisi de yüzey tamamen kuru olmalıdır.

4. Adım: Uygulama

Rulo fırçalar fayans boyama uygulamaları için en pratik ve kolay seçenektir. Rulo fırça ile boyayacağınız fayansların yüzeylerinin ilk katını boyadıktan sonra kurumasını beklemelisiniz. Tamamen kurumuş olması için ikinci katın bir sonraki gün yapılması öneriliyor. İkinci kat uygulamasını da ikinci gün yaptıktan ve kuruduktan sonra banyo ya da mutfağınızın fayansları kullanıma hazır hale gelecektir. İşte bu kadar basit!

5. Adım: Desen oluşturma

Eğer fayanslarınız üzerinde desen oluşturmak istiyorsanız bunun da artık çok basit olduğunu söylemeliyiz. Yine büyük yapı marketlerde ya da boyaları satın aldığınız internet mağazalarında pek çok farklı motifli çıkartmalar bulabiliyorsunuz. Bu çıkartmalar farklı fayans ve duvarlar için farklı boyutlarda üretiliyorlar.

6. Adım: Vernikleme

Bu zorunlu bir işlem değil ama eğer fayanslarınızın daha dayanıklı ve uzun ömürlü olmasını istiyorsanız yine satın aldığınız boya ile uyumlu olan vernik seçenekleri ile son kat olarak vernik atabilirsiniz. Özellikle banyo zeminindeki karoları boyuyorsanız daha çok trafik alan bir yüzey olduğu için vernik ile boyayı daha sağlam bir şekilde sabitlemek mantıklı bir karar olabilir.

Kaynak: Homify

hakkında Gizem Sürer

Check Also

dekorasyon, Ramazan ayı

Ramazan Ayına Hazırlanın!

Bugün itibariyle Ramazan ayına girmiş bulunmaktayız. Hem salon hem de mutfak dekorasyonlarınız için uygulayabileceğiniz 4 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir