Home / Genel / Defne Yağının Faydaları

Defne Yağının Faydaları

Defne yağı, defne yapraklarından buhar damıtılmasıyla elde edilir. Bilimsel adı laurus nobilis olan defne yağı, otsu ve baharatlı bir kokuya sahiptir ve bazı durumlarda farklılıklar göstermektedir.

Örneğin, Kuzey Afrika’da üretilen defne yağı, yüksek sineol içeriği nedeniyle okaliptüsü hatırlatan bir aromaya sahipken, İtalya veya Fransa’da üretilen defne yağı ise çoğu insanın yemeklerde kullanılan defne yapraklarıyla ilişkilendirilen bir aroma ile sonuçlanan daha düşük bir sineol içeriğine sahip olabilmektedir.

Kullanımı her geçen artan defne yağının faydaları ve zararları hakkında bilgi vermeye çalışacağım. Cilde ve saça faydaları bulunan defne yağının bilinmeyen faydaları…

Defne Yağının Faydaları Nelerdir?

 defne yağının faydaları şunlardır:

  • Defne Yağı Antiseptik Özellik Taşır

Vücuttaki yaralar, tedavi edilmediği zaman, septik veya tetanoza eğilimli hale gelir.  Bu durum, ileriki süreçlerde şiddetli kasılmalara, kramplara, nefes darlığına, ağrılara, hidrofobiye ve hatta ruh hastalıklarına bile neden olabilir.

  • Defne Yağı Doğal Bir Antibiyotiktir

Defne yağı ayrıca, antibiyotik özellikleriyle de bilinir. Bu yağ, vücuttaki her türlü biyotik büyümeyi engeller  ve enfeksiyonlara karşı etkili bir şekilde korur. Bu yağı, antibiyotik olarak kullanmanın farklı bir avantajı daha vardır. Defne yağını kullanmak, oldukça güvenli bir yoldur. Karaciğeri, kalbi, mideyi ve diğer iç organları ağır şekilde etkileyen antibiyotik ilaçların aksine  herhangi bir olumsuz yan etkisi bulunmamaktadır.

defne yağı, defne yağının faydaları, defne yağının faydaları ve zararları,

  • Defne Yağı Nevralji Sorunlarına Çok İyi Gelir

Nevralji, çok ağrılı bir hastalıktır ve boğaz, kulaklar, bademcikler, burun tabanı, gırtlak, farinks (yutak veya geniz) çevresi de dâhil olmak üzere neredeyse tüm oral bölgeyi etkiler. Analjezik olması, etkilenen bölgedeki ağrı hissini azaltır.

  • Defne Yağı Krampları Giderir

Kramplar, öksürükler, ağrılar, ishal, sinir rahatsızlıkları ve kasılmalar, solunum yollarında, kaslarda, sinirlerde, kan damarlarında ve iç organlarda, aşırı bir kasılma olarak bilinen spazmın neden olduğu rahatsızlıklardan bazılarıdır. Defne yağı ise kasılmaları gevşeterek ve ilgili tehlikelerden veya rahatsızlıklardan kaçınmaya yardımcı olarak spazmdan kurtulma sağlar.

  • Defne Yağı Doğal Bir Ağrı Kesicidir

Defne yağı, ağrıyı ciddi oranda azaltır ve öksürük, soğuk algınlığı, viral enfeksiyonlar, grip ve burkulma kaynaklı ağrılarda özellikle etkilidir. Bu yağ, kalp, sindirim ve sinir sistemine zarar veren analjezik haplardan çok daha iyidir.

  • Defne Yağı İştah Açıcı Özelliğe Sahiptir

İştahsızlık, yaşam tarzını yönetemeyen insanlarda çok yaygın bir sorundur. Ofiste olduğu kadar evde de aşırı çalışma baskısı, rahatlamak ya da egzersiz yapmak için neredeyse hiç zaman olmaması gibi sorunlar iştahsızlığa sebebiyet verebilir. Bu nedenle, iştahsızlık sorunu yaşayan kişilerin defne yağını tüketmesi önerilir.

  • Defne Yağının Saça Faydaları

Defne yağı kurumuş solmuş yıpranmış saçlara bakım yapar. Saçları derinlemesine besleyen defne yağı saçların kökten uca beslenmesini sağlar. Özellikle saçlarda kepek ve dökülme varsa defne yağını kullanabilirsiniz.

Kaynak: https://site-backlink.com/SFI3Q

hakkında elif oğuz

Check Also

saç, soğan suyu, Soğan suyu ile saç uzatma ,

Soğan Suyu ile Saç Uzatma

Düzenli olarak tüketildiğinde zayıflamamıza katkıda bulunan soğan suyunun saçlarımızı beslediğini ve saçlarımızın uzamasına yardımcı olduğunu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir