Home / Anne & Bebek / Çocuklarımızın hipertansiyon sıklığı nekadar ?

Çocuklarımızın hipertansiyon sıklığı nekadar ?

Önüne geçilebilir sağlık sorunları arasında ilk sıralarda yer alan obezitenin sürekli artış göstermesi hipertansiyona davetiye çıkarıyor. Üstelik bu tehlike çocuklarımızı da etkiliyor. Habertürk’ten Ceyda Erenoğlu’nun haberine göre tuz içeriği yüksek olan hazır gıdalarla beslenme, bilgisayar ve televizyon karşısındaki hareketsizlik çocukları şişmanlığa itiyor. Anadolu Sağlık Merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Çocuk Nefrolojisi Uzmanı Doç. Dr. Neşe Karaaslan Bıyıklı, çocuklarda şişmanlık ve hipertansiyon ilişkisine yönelik önemli bilgiler veriyor.

Çocuklarda hipertansiyon
Çocuklarımızın hipertansiyon sıklığı nekadar ?

ÇOCUK NE ZAMAN HİPERTANSİYON HASTASI SAYILIR?

Çocuklarda normal kan basıncı değeri; en az üç ölçüm ortalaması sistolik veya diyastolik kan basıncının yaşa, cinsiyete ve boya göre 90. persentilin altında olması ile tanımlanıyor. Örneğin; 2 yaşında 50. persentilde boy uzunluğu olan kız çocukta normal kan basıncı değerinin en yüksek 101/59 mmHg, 6 yaşında 75. persentilde boy uzunluğu olan erkek çocukta 115/75 mmHg, 17 yaşında 90. persentilde boy uzunluğu olan bir kız çocukta ise 120/80 mmHg olması gerekiyor. Elde edilen veriler bu değerlerin üzerinde ise çocuklar hipertansiyon hastası olarak tanımlanıyor.

HANGİ ÇOCUKLARIN RİSKİ DAHA FAZLA?

 Önemli bir sağlık sorunu olan hipertansiyonun çocuklarda görülme oranı yüzde 3-5 arasında değişiyor. Prematüre ya da düşük doğum ağırlığı ile doğan, yeni doğan döneminde göbek kateterizasyonu yapılmış, fazla kilolu, diyabetli, yineleyen idrar yolu enfeksiyonu olan, insülin direnci, uyku düzensizlikleri, uyku apnesi bulunan, tiroid hastası çocuklar ile ailede hipertansiyon, kalp krizi, inme, böbrek yetersizliği öyküsü bulunanlarda hipertansiyon gelişme riski daha fazla oluyor. Bu nedenle söz konusu çocukların düzenli aralıklarla kan basıncı ölçümü yaptırmaları gerekiyor.

Kaynak: https://www.haberturk.com/dikkat-cocuklarimizin-hipertansiyon-sikliginda-artis-var-2164921

hakkında Semra Mutlu

Check Also

tatil , hamilelik, Seyahat , anne adayları ,

Tatile Gidecek Hamilelerin Dikkatine!

Tatil İçin En Uygun Dönem Ne Zamandır? Normal ilerleyen hamilelikte seyahat yapmanın bir sakıncası yoktur. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir