Home / Kişisel Gelişim / Çocuğunuzun Okulda Zorbalığa Maruz Kalıp Kalmadığını Nasıl Anlarsınız?

Çocuğunuzun Okulda Zorbalığa Maruz Kalıp Kalmadığını Nasıl Anlarsınız?

Çocuğunuzun Okulda Zorbalığa Maruz Kalıp Kalmadığını Nasıl Anlarsınız?

Zorbalık, mobbing ya da bezdiri, bir grup insanın, bir kimseye veya başka bir gruba sosyal kabadayılık yapmasıdır. En iyi ifade eden anlamıyla yıldırma veya iş yerinde psikolojik terör anlamlarıdır. Özellikle hiyerarşik yapılanmış gruplarda ve kontrolün zayıf olduğu örgütlerde, gücü elinde bulunduran kişinin ya da grubun, diğerlerine psikolojik yollardan, uzun süreli sistematik baskı uygulamasıdır. Zorbalık daha çok çocuklar arasında görünmesine rağmen iş hayatındaki birçok insanı da ilgilendiren bir kavramdır. kişide benlik duygusunu zedeleyen zorbalık, kişinin kendine yönelik kuşkusunu artırır, paranoyaya ve kafa karışıklığına neden olur, kurban kendine güven duygusunu yitirir, kendisini yalıtabilir, huzursuzluk, korku, utanç, öfke ve endişe duyguları yaşar. Zorbalık, her yaştan kişide, ağlama, uyku bozuklukları, depresyon, yüksek tansiyon, panik atak, kalp krizine kadar giden sağlık sorunları ve travma sonrası stres bozukluğu yaratabilir. Zorbalığın çocuk yaşta görülmesi kişinin gelecekteki yaşamı için derin izler bırakabilir.

Bir çocuğun zorbalığa uğradığını gösteren ince işaretleri görmek her zaman kolay değildir. Bu durumdaki bir çocuk, kendisine davranış biçimi ile ilgili genellikle sessiz kalır. Zorbalar, mağdurun onları ele vermemesini sağlamak için kurbanı sürekli olarak tehdit eder.Bir çocuk zorbalığa maruz kaldığında, sonuçların ne olabileceğini asla bilemezsiniz. Bazen, bununla başa çıkmanın bir yolunu bulurlar. Başkaları için ise, duygusal açından ödün verecek kadar kendilerini etkilediği olur. Diğer durumlarda, sonuçları korkunç boyutlara ulaşacak kadar işler kötüye gider.  Bu yüzden bir çocuğun zorbalığa uğradığını gösteren işaretlere dikkat etmek önemlidir.

zorbalık, mobbing, okulda zorbalık, çocuğa karşı baskı, okulda baskı, çocuğun zorbalığa uğradığını gösteren işaretler, çocuğun içine kapanması, çocuğun aileye güvenmemesi, çocuğun akademik performansı
Çocuğunuzun Okulda Zorbalığa Maruz Kalıp Kalmadığını Nasıl Anlarsınız?

İçine kapanmak ve huzursuz olmak

Davranışsal değişiklikler, bir çocuğun zorbalığa maruz kaldığını gösteren işaretlerdir. Neredeyse her zaman içine kapanık bir şekilde hareket ederler. Düşünceli, sessiz ve üzgün görünürler. Ancak, kendilerine nasıl oldukları sorulduğunda ise, sanki her şey yolundaymış gibi, iyi deyip geçiştirirler. Ek olarak, kötü bir ruh hali içinde, huzursuz ve hoşgörüsüz bir hale gelirler. Kendilerini, sözlü veya sözsüz cevap vermek gibi pasif-agresif olarak ifade ederler.

Açıklanamayan hastalık

Bir çocuk zorbalığa uğradığında, ilk olarak, fiziksel belirtiler sergileyebilir. Bunlar, genelleştirilmiş sorunlar olma eğilimindedirler. En yaygın olanları baş ağrısı, mide bulantısı ve baş dönmesidir. Ayrıca, çocuğun iştahını kaybetmeleri veya yeme alışkanlığını değiştirmesi çok yaygındır. Daha önce sevdikleri bir şeyi yemeyi reddedebilirler. Ayrıca sık sık ya da uyku problemleri de yaşamaya başlarlar.

Kendilerini herkesten ayırmak

Bir çocuk zorbalığa uğradığı zaman, kendini herkesten uzaklaştırır. Artık ders dışı etkinlikler yapmak istemez. Evde daha fazla kalmak isteyip, arkadaşlarıyla takılmak ya da onlarla oynamak gibi bir zevki artık hiç olmaz. Çocuk okul saatleri içinde okulda olabilir, ancak zil çaldıktan sonra bir dakika bile sınıfta duramaz. Günler geçtikçe, arkadaşları da, bu çocukları aramayı bırakır. Çocuk, video oyunları gibi kişisel aktivitelere yönelip, bilgisayarda başında çok fazla zaman geçirebilir.

Düşük akademik performans

Okuldaki notlar genellikle bir çocuğun zorbalığa maruz kalması durumunda kendini belli edecektir. Normalde çocuk aklı bir karış havada gibi yaşar. Ev ödevlerini yapmayı unutur, öğretmenin talimatlarını yanlış anlar ya da sadece ev ödevi yapmak istemez. Zorbaya maruz kalmış bir çocuk zihinsel yetileri yok gibidir ve bir şeyleri takip etme becerisi de gösteremez. Dikkatsiz davranmaya meyillidirler, bazen sınıfta verilen açıklamaları anlamadıklarını söylerler. Ayrıca, okula gitmek yerine ve mazeretler uydurarak evde kalmaya çalışmak gibi hal ve tutumlar oldukça yaygındır.

Çocuğunuz Size Güvenmiyor Mu?

Çocuk muhtemelen kendisine ne olduğu ile ilgili konuşmayı reddeder. Onu sorgulama konusunda ısrar ederseniz, ters teper. Buna rağmen, bir çocuğun taciz edildiğinden şüphelendiğinizde, sizi kendinden uzaklaştırmasına izin vermeyin. Israr etmeden, onları çok bunaltmadan, sakin bir biçimde duruma el atın.

Eğer çocuğunuz bu durumu size söylemezse, bunun nedeni durumla başa çıkma becerinize güvenmediği için de olabilir. Belki de onlara ders vereceğinizden korkar veya okulda bir şeyleri daha da kötüleştirecek bir problem olmanızdan çekinir. Yani yapılacak ilk şey, size olan güvenlerini arttırmaya çalışmak olmalıdır. Sonra onları desteklemek için yanlarında olduğunuzu göstererek, bir şeylerin değişeceğini ima eden hareketlerde bulunun.

Kaynak: Aklınızı Keşfedin

hakkında Gizem Sürer

Check Also

arkadaş olmak, biten ilişki, eski sevgili, ilişki , arkadaş ,

Eski Sevgilinizle Arkadaş Mısınız?

Eski Sevgiliden Arkadaş Olur Mu? Bu konuda herkes farklı bir şey düşünse de eski sevgiliyle …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir