Home / Genel / Çocuğunuzu Sanal Tacizden Nasıl Korursunuz?

Çocuğunuzu Sanal Tacizden Nasıl Korursunuz?

“Bir ya da birden fazla kişinin belirli bir zaman boyunca veya sürekli olarak teknolojik araçlar aracılığıyla kendisini savunamayacak durumda olan bir kişiye karşı gösterdiği kasıtlı saldırgan tutumlar” olarak adlandırılan siber zorbalık, teknolojinin gelişmesiyle ortaya çıkan bir tehlike.

Özellikle sosyal medya kullanımının yaygınlaşmasıyla siber zorbalığın zarar verdiği kişi sayısı da gün geçtikçe artıyor. Peki, teknolojinin nimetlerinden faydalanırken çocuklarınızı nasıl tehlikelerle baş başa bırakıyorsunuz? Önemle üzerinde durulması gereken bu probleme karşı nasıl önlemler alabilirsiniz?

Ebeveynler, internet, siber zorbalık

1. Çocuğunuzla iyi bir iletişimde olmaya özen gösterin

Çocuğunuzla genel olarak her konuda arkadaş olmak önem arz eden bir konu. Çocuğunuz gün içinde okulda, sokakta veya internette birçok tehlikeyle karşılaşabilir. Ebeveynler, çocuklarıyla kurduğu iyi ilişkiler sayesinde herhangi bir tehlikeyi gerçekleşmeden önleyebilir. Çocuğunuzla yapacağınız sohbetler, gerçek yaşamın yanı sıra internet ortamında da herhangi bir tehditin olup olmadığını tespit etmenizi sağlar.

2. Yaşı küçük çocuğunuzun eline telefon / tablet vermeyin

Uzmanlara göre üç yaşından önce çocukların hiçbir şekilde cep telefonu veya tablet kullanmasına izin vermemek gerekiyor. Elbette bu durumu sert bir üslup ve yasaklayıcı bir tutumla değil, iyi bir diyalogla çocuğunuza anlatmanız gerekiyor. Üç yaşından büyük çocuğunuza ise kısıtlı süreler dahilinde ve uçuş modunda cep telefonu veya tablet kullandırabilirsiniz.

3. Kesinlikle süre belirleyin

Ebeveynler, internet, siber zorbalık

Çocukların ekran başında geçirdiği süre muhakkak anne ve babanın kontrolünde olmalı. Bu süre en fazla iki saat olmalı veya bölünmüş şekillerde kullanılması sağlanmalı.

4. Çocuğunuzu interneti nasıl kullanması konusunda bilgilendirin

İnterneti nasıl kullanması gerektiği ve karşılaşabileceği tehditler konusunda çocuğunuzu yaşına uygun şekilde bilgilendirin. Hatta bu bilgileri yeri geldiğinde tekrarlayın. Çocuğunuza yüz yüze tanımadığı kişilere özel bilgilerini ve fotoğraflarını vermemesi gerektiğini nedenleriyle birlikte açıklayın

5, Çocuğunuzu oyalamak için eline internet vermeyin

Teknolojinin hayatımızda iyiden iyiye söz sahibi olmasıyla birlikte henüz yaşını bile doldurmamış çocuklar telefon ve tabletlerle tanışmaya başladı. Çocuğun çok küçük yaşlarda teknolojiyle bu kadar yakın ilişki kurmasına izin vermek, kısa süre içinde teknoloji bağımlılığını beraberinde getirecektir.

6, Çocuğunuzu suçlamayın

Sağlıklı bir iletişim kurduğunuz takdirde çocuğunuzu suçlama durumunu minimuma indirgemiş olacaksınız. İnternet kullanımıyla ilgili yaptığı herhangi bir hata nedeniyle çocuğunuza aşırı tepki göstermek, çocuğunuzun davranışlarında köklü değişimlere yol açabilir. Çocuğunuzu değersizleştirmemek ve her zaman onu sevdiğinizi ve ne olursa olsun onun yanında olacağınızı göstermek, size olan güvenini pekiştirecektir.

Kaynak: https://site-backlink.com/HfpJn

hakkında elif oğuz

Check Also

saç, soğan suyu, Soğan suyu ile saç uzatma ,

Soğan Suyu ile Saç Uzatma

Düzenli olarak tüketildiğinde zayıflamamıza katkıda bulunan soğan suyunun saçlarımızı beslediğini ve saçlarımızın uzamasına yardımcı olduğunu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir