Home / Anne & Bebek / Çocuğum Hayali Arkadaş Edindi Ne Yapmalıyım?

Çocuğum Hayali Arkadaş Edindi Ne Yapmalıyım?

Çocuğunuzun hayali bir arkadaşı varsa endişelenmenize gerek yok. Çocuğunuzun hayali bir arkadaşı varsa ne yapacağınızı bu makalede keşfedin!

Birçok çocuğun hayali arkadaşları veya yaratıcılığı teşvik eden ve duygularını ifade etmelerine yardımcı olan karakterleri vardır. Ancak, bu durum ebeveynleri endişelendirebilir. Bu makale, çocuğunuz hayali arkadaş edindiyse ne yapılmalı  gerektiğini açıklayacaktır.

Çocuklar Neden Hayali Arkadaş Yaratır?

Çocuk, hayali arkadaş, hayali arkadaş edindiyse ne yapılmalı,

Çocukların canlı ve yaratıcı zihinleri tarafından yaratılan bu varlıklar, iki yaşından itibaren dil öğrenmeye ve yaşadıkları çevreyi anlamaya başladıklarında ortaya çıkabilir. Çocuklar onları çeşitli nedenlerle icat eder.

Ebeveynler, çocuklarını yalnız oynarken ve konuşurken görmekten ötürü şaşırırlar. Çocuklarına kiminle konuştuğunu sordukları zaman, sakin bir şekilde cevap vererek yeni arkadaşlarıyla birlikte olduklarını söyleyebilirler. Ebeveynler için endişe kaynağı olmasına rağmen, hayali arkadaşlar çocukların duygusal gelişiminin bir parçasıdır.

Bir çocuğun hayali bir arkadaşı olduğunda ilk yapılacak şey sakin kalmaktır. Sekiz yaşına kadar bir çocuğun hayali bir arkadaşı olması normaldir. Sadece durumla nasıl başa çıkılacağını öğrenmeniz gerekiyor.

  • Doğal davranın

Çocuğunuzun hayali arkadaşını görmezden gelmekten veya inkar etmekten kaçının. İlişkiyi teşvik etmeden ve yasaklamadan doğal davranın. Çocuğunuzun hayali yoldaşının hayatının bir parçası olduğunu unutmayın.

  • Hayali Arkadaşla Tanışın

Ebeveynlerin, normal bir arkadaşlıkta olduğu gibi, çocuklarının yeni arkadaşlarıyla tanışmaları önerilir. Çocuğunuza onunla alakalı soru sormanız, çocuğunuz için ne anlama geldiğini ve durumu daha iyi nasıl idare edebileceğinizi keşfetmenizi sağlayacaktır.

  • Hayali Arkadaşın Bir Bahane Olmasına İzin Vermeyin

Çocuğunuzun yeni arkadaşı bir kuralı çiğnemek veya yaramaz olmak için kullanmasına izin vermeyin. Bu “arkadaş” gerçek olsa da olmasa da, onlara disiplini ve sorumluluk üstlenmeyi öğretin.

  • Gerçek Çocuklarla Buluşmaları Teşvik Edin

Bu hayali arkadaşlara saygı ve hoşgörü göstermelisiniz, ancak çocuğunuzun diğer çocuklarla zaman geçirdiğinden emin olun. Bu şekilde, hayali yoldaşlarının ortadan kalkmasını sağlayabilecek psiko-sosyal becerilerini geliştireceksiniz.

Ne Zaman Endişelenmelisiniz?

Aşağıdaki durumlardan herhangi biri ortaya çıkarsa, bir psikolog veya terapistin yardımını öneririz:

  • Çocuk kendilerini tecrit eder ve gerçek arkadaşlarla değil hayali arkadaşlarıyla oynamayı tercih ederse.
  • Heyecan, kontrol kaybı, zihinsel karışıklık veya huzursuzluk hayali arkadaş göründüğünde ortaya çıkarsa.
  • Hayali arkadaşın kişiliği çocuğunuzda rahatsızlık veya korku yaratırsa.

Her zaman söylediğimiz gibi, çocuğunuza ayırdığınız zaman ve dikkat, gerçek bir problemi saptamanın anahtarıdır.

Kaynak: https://site-backlink.com/4logv

hakkında elif oğuz

Check Also

saç, soğan suyu, Soğan suyu ile saç uzatma ,

Soğan Suyu ile Saç Uzatma

Düzenli olarak tüketildiğinde zayıflamamıza katkıda bulunan soğan suyunun saçlarımızı beslediğini ve saçlarımızın uzamasına yardımcı olduğunu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir