Home / Genel / Cilt Bakımı / Cilt tonunu eşitlemek mümkün mü?

Cilt tonunu eşitlemek mümkün mü?

Açık renkleri koyulaştırmak mümkün değilken koyu alanları açılarak ciltte rengi eşitlemek mümkündür. Cilt rengini eşitlemek için kullanılabilecek yöntemlerden biri de peelingdir. Kimyasal peelingte düşük asit oranlarıyla yapılan peelinglerin yani sıra yoğun asitlerin kullanıldığı daha agresif yöntemlerin uygulanabilirliği söz konusudur.

eşit cilt tonu
Cilt tonunu eşitlemek mümkün mü?
Glikolik asit gibi bildiğimiz asitlerin yanında kolik asit gibi renk açımı için kullanılan peeling ajanları da  sadece leke açmak ya da cilt rengini düzenlemek için kullanılmakta. Peelinge ek olarak cilt renginin homojenize edilmesinde lazer tedavileri de karşımıza çıkmaktadır. Değişik dalga boyları ile cildin üst tabakasını soyarak cildin alttan gelen taze, canlı, daha parlak ve rengi açık deriyle yenilenmesini ve rengini eşitlemeyi sağlamak lazer tedavileri icin mümkün. Hasta koyu alanlardan mi şikayetçi yoksa normal gözüken alanlarda rengin açılmasını mi arzu ediyor sorusunun cevabına göre lazer tedavisi tüm yüze uygulanabileceği gibi sadece lekeli alanlara da uygulamak mümkün. Bu yöntem lekelerin yoğun ve derin olduğu hastalarda birkaç seans uygunlanmalıdır.
Güneşe uzun sureli maruz kalmak ya da genetik kod nedeniyle lekeler, işlemden sonra yeniden karşımıza çıkabilmekte, yaz dönemi sonrası cildin tekrar bakımdan geçirilmesi ve bu uygulamaların düzenli olarak senede bir veya ihtiyaca göre iki senede bir kez tekrarlanması eşitlenmiş tek rengin korunması açısından önemlidir.
Gerek lazer uygulamalarının gerekse peelingin ciltte az da olsa inceltici etkisi olmaktadır. Bu incelemeler gereğinden fazla olduğunda ise cildin yıpranma surecinin hızlandiğını ve bunun sonucu olarak ince cildin daha hızlı kırıştığını biliyoruz. Bu aşamada cilt tipine göre uygulama derinliğine karar verilmeli ve bu uygulamaları çok sik gerçekleştirmemek gereklidir. İnce ciltte bu uygulamalara ek olarak alttaki kolojen yapısı destekleyici birtakım tedaviler kombine uygulanabilir. İşlem yapılan bölgelerin dolgularla, hiyerolonik asitle, yağ dokusuyla desteklenmesi ya da vitamin ve mezoterapi ile metabolizmanın dengeye oturtulması veya beslenme ya da ağızdan alınan ek ürünlerle cildin dayanıklı hale getirilmesi mümkündür.
Kaynak: http://www.milliyet.com.tr/cilt-rengini-tek-renk-haline-pembenar-detay-estetik-1714795/

hakkında Gizem Sürer

Check Also

göz, Makyaj , Göz Sağlığı, göz makyajı,

Makyaj Yaparken Göz Sağlığınızı Korumalısınız! İşte Göz Sağlığını Korumanın Yolları

Kadınların güzel görünmek ve kendilerini iyi hissetmek için başvurdukları en pratik uygulama makyaj yapmak… Makyaj yaparken …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir