Home / Genel / Cilt Bakımı / Cilt temizliğinin önemi…!

Cilt temizliğinin önemi…!

Makyaj yapsak da yapmasak da gün içinde yüzümüzde biriken yağı, kiri cildimizden arındırmak için düzenli bir şekilde her akşam temizlemeliyiz. Eğer günlük cilt temizliğimizi düzenli yapmazsak cildimizde ölü hücreler birikir, siyah noktalar artar, ciltte matlaşır ya da cilt tipine göre aşırı yağlanmaya ve sivilceye neden olabilir. Akşamları yapılacak cilt temizliğinde cilt tipinize göre uygun ürünlerle temizlemek daha sağlıklı sonuçlar doğuracak. Eğer kuru bir cilde sahipseniz süt, losyon veya özel yağlarla zenginleştirilmiş yıkama jelleriyle,  karma ya da yağlı bir cilde sahipseniz yıkama jelleriyle cildinizi temizleyebilirsiniz. Sivilceye yatkın cildim var diyorsanız bazı asit içerikli yıkama jellerini kullanmanızı öneririm. Cildi temizlerken ise hepimizin ortak yaptığı bir hata var. Cildinizi temizlerken ovalanmamalı sadece ılık su ile yavaş dairesel hareketlerle masaj yaparak temizlenmeli. Daha sonra cildinizi su ile temizleyip havlu kâğıtlar ile hafif tamponlar yaparak nemini alabilirsiniz.

parlak cilt
Cilt temizliğinin önemi…!

Yüzün nemini alırken kullandığımız havlulara da son derece dikkat etmeliyiz. Çünkü havlular bakteri barındırır ki sivilceli ciltlerin havlu temizliğine daha fazla dikkat etmesi gerekiyor.

Cildinizi temizleyip nemini aldıktan sonra mutlaka cilt tipinize uygun tonik veya thermale tonik spreylerden kullanın.  Çünkü Cilt temizleyici yıkama jelleri veya sütler ciltteki yağı, kiri ve makyajı çözdükten sonra cildimiz tamamen temizlenmiş olmaz. Bazı kir ve keratin pulları gibi erimeyen maddeler yüzde kalmış olabilir ve bunlarda ancak tonik ile temizlenebilir. Bunun en güzel örneği ise cildinizi çok iyi temizlediğinizi düşünmenize rağmen pamuk yardımı ile tonik kullandıktan sonra pamuğa baktığınız zaman ne kadar kir kaldığını görebilmeniz. Cilt temizliğinizi yaptıktan sonra en son mutlaka bir miktar tonikli pamuğu cildinize uygulayın, pamukta kir kalmayana kadar işlemi tekrarlayıp sonra yüzünüzü tekrar suyla temizleyip kurulayın.

Ciltte biriken ölü deri, temizleyici artıkları, makyaj, kir artıkları gözenekleri tıkayarak gözeneklerin genişlemesine neden olurlar. Tonikler bunları temizlediği için cildinize bakım uygulamadığınız zaman sürece tekrar eski hallerine dönerler. Tabi aşırı genişlemiş gözenekleriniz için profesyonel destek almanız şart olabilir gerekli uygulamalar yapıldıktan sonra cilt temizliğine daha dikkat ederek genişlemelerinin önüne geçebilirsiniz.

 

Kaynak: https://www.aksam.com.tr/pervin-dincer/yazarlar/cilt-temizligi-hakkinda-dogru-ve-yanlis-bilinenler/haber-220609

hakkında Semra Mutlu

Check Also

Aloe vera, Aloe vera suyu, aloe vera suyu faydası, aleo vera suyu içilirmi

Aloe Suyu Nedir?

Aloe suyu, aslında hem bilimsel hem de ortak ad olan Aloe Vera bitkisinden elde edilen, besin bakımından yoğun bir içecektir ! Aloe …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir