Home / Güzellik / Cilt Bakımı / Cilt lekelerinin nedeni…!

Cilt lekelerinin nedeni…!

Cilt lekelerinin en önemli nedenlerinden birini de güneşin zararlı ışınları oluşturuyor. Yaz mevsiminde güneşe teslim ettiğimiz cildimiz, sonbaharda kendini kahverengi lekeler halinde göstermeye başlıyor. Sonbahar mevsimi ise güneşin etkisiyle yıpranan cildimizi kışa hazırlamak için en uygun dönem oluyor.

Cilt lekeleri genellikle yüzdeki renk değişimleri olarak görülür. Yüzün belli bölgelerinde toplanan melanin pigmentleri koyu bir renk verir. Cilt lekeleri şu nedenlere bağlanabilir; Güneş kremi olmadan uzun süre güneşe maruz kalmak, genetik özelliklerin cilt lekelenmelerine elverişli olması, kimyasal içerikli ilaç ya da kozmetiklerin kullanılması, doğal olmayan yollarla bronzlaşmaya çalışmak gibi.

güneş lekeleri
cilt lekeleri nasıl giderilir

Yüzde oluşan lekeler; güneş, kimyasal içeren makyaj malzemeleri, akne izleri, cildin yeterince temizlenmemesi ve daha birçok nedene bağlanabilir. Cilt lekelerini daha oluşmadan önlemek mümkündür. Bunun için ilk adım güneşe çıkmadan evvel yaz kış güneş kremi ile cildi korumaya almaktır. Çıplak şekilde güneşe maruz kalan cilt ilerleyen yaşlarda lekelenir ve bu durum kalıcı hale gelir. Peki, cilt lekelerinden kurtulmak mümkün mü?

 

Cilt lekelerinden kurtulmak için pek çok çözüm yolu tercih edilebilir. Kimyasal peelingler bu çözüm yollarından biridir. Ancak cildi tahrişe meylettirir. Yüzde kızarıklık, soyulma ve birçok dermatolojik soruna yol açabilir. Diğer bir çözüm yolu lazerdir. Birçok kadının tercih ettiği lazer yöntemi  cildin üst tabakası soyularak alttaki sorunsuz deri ortaya çıkarılabiliyor. Aynı şekilde bu yöntem de ciltte kızarıklığa neden olabiliyor.

Ciltte leke çıkmasını önlemek en kesin çözüm olsa da lekelere engel olamasanız da birkaç doğal alternatifle onlara veda edebilirsiniz. En bilinen yöntemlerden biri sivilce ve aknelere de kullanılan elma sirkesidir. Pamuğa damlattığınız elma sirkesini lekelere sürerek işlemi tamamlayabilirsiniz. Bunun yanında leke oluşumuna engel olmak için düzenli olarak güneş kremi kullanmalı ve bol su içmeye özen göstermelisiniz.

Kaynak: Posta

http://binterplast.com

hakkında Semra Mutlu

Check Also

Hangi Sivilce İz Bırakır,sivilce,sivilce izleri,sivilce izleri geçer mi

Hangi Sivilce İz Bırakır?

Küçük bir sorun gibi görünen sivilceler, kalıcı hale geldiği zaman ciddi bir soruna dönüşebilir. Özellikle …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir