Home / Sağlık / Çikolata kisti nedir?

Çikolata kisti nedir?

Endometriozis halk arasında bilinen ismiyle Çikolata Kisti kadın hastalıklarında en sık rastlanan rahatsızlıklardan biridir. Tüm kadınlarda yüzde 5, üreme çağındaki kadınlarda yüzde 10-20, bebek sahibi olamayan kadınlarda ise yüzde 30-50 gibi görülür. Özellikle 30’lu yaşlarda tehlike artar. Tedavi sonrası tekrarlama olasılığı yüksektir.

Çikolata kisti
Çikolata kisti nedir?

Çikolata kisti belirtileri neler?

Çikolata kistinin en önemli iki şikayeti; ağrı ve kısırlıktır. Ağrı devamlı alt karın ağrısı, ağrılı adet görme ve ağrılı cinsel ilişki şeklinde olabilir. Çikolata kisti yorgunluk ve halsizlik, adet sırasında ishal veya kabızlık, ağrılı ve kanamalı idrar yapma, kusma, burun kanaması, kanlı balgam gibi semptomlarla kendisini gösterebilir. Endometriozis odakları eski ameliyat, sezaryen izlerinde, mesanede ve bağırsaklarda da görülebilir. Hastalığa nadir olarak burun, göz, akciğerler gibi uzak bölgelerde de rastlanabilmektedir.

Endometriozis odakları eski ameliyat, sezaryen izlerinde, mesanede ve bağırsaklarda da görülebilir. Hastalığa nadir olarak burun, göz, akciğerler gibi uzak bölgelerde de rastlanabilmektedir.

Beslenme şekli çikolata kisti için yardımcı olabilir!
Yapılan bilimsel araştırmalarda çikolata gibi şekerli gıdalar, et, buğday ve süt ürünlerini azaltarak beslenme alışkanlıklarında yapılan değişikliğin olumlu etkileri olduğu görülmüştür. Yardımcı olabilecek gıdalar:
Karbonhidrattan uzak durarak, karbonhidrat diyeti yapmak ağrıyı azaltmada yardımcı olabilir.
Bol miktarda meyve ve sebze tüketin.
Her gün çok su içmeye dikkat edin.
Omega 3-somon, alabalık ve uskumru gibi yağlı balıkların yanı sıra fındık, fıstık gibi sert kabuklu yemişler ve çekirdekler iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olabilir.
İşlenmiş et ürünleri içeren bir diyet yerine meyve ve sebze ağırlıklı bir diyet.
Kaynak: http://www.milliyet.com.tr/cikolata-kisti-neden-olur–pembenar-detay-kadinsagligi-2185078/

hakkında Semra Mutlu

Check Also

Protein eksikliği tedavisi, kwashiorkor, Protein Eksikliğinin Belirtileri , Protein eksikliğini tespit etmek,

Protein Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?

Merdiven çıkmak ya da köpeğinizi yürüyüşe çıkarmak gibi basit bir fiziksel aktivite yaptığınızda bile yoruluyor …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir