Home / Genel / Çiğ Sarımsağın İlginç Yararları

Çiğ Sarımsağın İlginç Yararları

Sarımsak (Allium sativum), pek çok sağlık yararı ile belirtilen güçlü bir kokulu, keskin tatma otudur .

Esas olarak içerdiği kuvvetli allisin yüzündendir. Sağlık yararları arasında soğuk algınlığı ile mücadele, tansiyonun düşürülmesine yardımcı olmak ve kalp rahatsızlıkları ve muhtemelen nörodejeneratif bozukluklarla mücadele yer almaktadır .

Sarımsak soğanın yakın bir akrabasıdır ve Orta Asya’ya özgüdür. Geleneksel ve alternatif ilaçların yanı sıra, uzun yıllardır gıda-gıda maddesi olarak da kullanılmaktadır . İnsanoğlu, bu bitkinin iyileştirici özelliklerini 3.000 yıldan daha önce tanıdı.

Beslenme

Sarımsak, kalori, doymuş yağ ve sodyum bakımından çok düşük bir bitkidir . Fosfor , potasyum , magnezyum , çinko , kalsiyum ve demir gibi faydalı minerallerin yanı sıra iyot , kükürt ve klor gibi iz mineralleri içerir . Göre USDA  Ulusal Besin Veritabanı, sarımsak zengin bir kaynaktır B vitaminleri  ve vitaminlerC, A ve K Sarımsak, organik diyetler, allisin, allisatin 1 ve allisatin 2’nin nadir bulunan diyet kaynaklarından biridir.

Çiğ Sarımsak Yararları

Sarımsak, Çiğ sarımsak, Çiğ Sarımsak Yararları,

Çiğ sarımsak karanfil yemenin sağlığa yararları aşağıda daha ayrıntılı olarak açıklanmaktadır.

 • Soğuk ve Öksürüğü Azaltır

Cochrane Sistematik İncelemeler Veritabanında yayınlanan 2014 tarihli bir bildiri , soğuk algınlığı ve öksürükten muzdarip hastalar üzerindeki etkisini belirlemek için üç aylık bir süre içinde 146 katılımcıyı değerlendiren bir çalışmayı gösterdi . Çalışmanın bir parçası olarak, toplam katılımcı sayısı iki eşit gruba ayrıldı.

 • Hipertansiyon azaltır

Sarımsak, genellikle yüksek tansiyon düşürücü olarak kullanılan bitkisel bir maddedir. Yüksek basınç seviyelerine maruz kaldığında, vücutta nitrik oksit olarak bilinen bir madde kan damarlarını gevşetir ve dilate olmalarına neden olur. Ayrıca trombosit agregasyonunu azaltarak tromboza karşı savaşır.

 • Kolesterol Seviyelerini Düşürür

Yine allisin bileşiği bakımından zengin olan çiğ sarımsak, LDL  kolesterolün oksitlenmesini etkili bir şekilde önler. Bazı araştırmalar çiğ sarımsak tüketen sıçanlarda kolesterol ve trigliseritlerde azalma olduğunu göstermektedir. Ancak, bu noktada, kesin olarak söyleyecek kadar araştırma yoktur.

 • Kalp Sağlığını Artırır

Sarımsak, ateroskleroz , hiperlipidemi gibi hastalıkları önlemeye yardımcı olan önemli kardiyoprotektif özelliklere sahip olduğu düşünülmektedir., tromboz, hipertansiyon ve daha fazlası. İncelenen araştırmaların çoğu, sarımsak alımı ile kardiyoproteksiyon arasındaki korelasyonu desteklerken, Beslenme Dergisi çalışmasına göre, uygun form ve dozu belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 • Yaraları iyileştirir

Enfekte yara için etkili bir bitkisel ilaç görevi görür . Anında bir rahatlama sağlamak için enfekte bölgeye 2 ezilmiş karanfil yerleştirin.

 • Kemik sağlığı

Sarımsak ve soğan gibi bitkilerin menopozal kadınlarda östrojen seviyelerini etkilediği ve osteoartrit riskini azalttığı düşünülmektedir. Ayrıca kemik kaybını en aza indirebilir ve genel kemik sağlığını iyileştirebilirler.

 • Sindirim artırır

Sarımsak, Çiğ sarımsak, Çiğ Sarımsak Yararları,

Ham sarımsak dişlerinin günlük olarak diyetinize dahil edilmesi sindirim sorunlarına yardımcı olur. Gastrik kanalın enflamasyonu veya tahrişi bile bu bitki kullanılarak azaltılabilir. Sarımsak, dizanteri, ishal ve kolit gibi çoğu bağırsak sorunlarının giderilmesine yardımcı olduğu düşünülmektedir .

 • Kan Şekeri düzenler

Çiğ sarımsak dişlerini yemek , bir hayvan çalışmasında kan şekeri seviyesini önemli ölçüde azalttı . Bu nedenle , diyabet hastası olanlar için veya diyabet geliştirme riski daha yüksek olanlara bir nimet olduğu kanıtlanabilir .

 • Bağışıklık artırır

Sarımsak, oksidatif stresi azaltmaya yardımcı olan ve böylece bağışıklığınızı güçlendiren bitkisel besleyicilere sahiptir . Ayrıca, bitki yorgunluğu azaltır, aynı zamanda enerji ve uzun ömürlülüğü arttırır. Afrika Geleneksel, Tamamlayıcı ve Alternatif İlaçlar Dergisi’nde yayınlanan 2012 tarihli bir raporda, sarımsak bağışıklık fonksiyonunun arttırılmasında katkıda bulunup bulunmadığını tespit etmek için sıçanlar üzerinde yapılan bir çalışma açıklandı .

 • Göz bakım

Sanki besin açısından zengin selenyum , kuersetin ,  ve C vitamini katkıda hepsi, göz sağlığı ve göz enfeksiyonları ve inflamasyon ile yardımcı olur.

 • Astımı kontrol eder

Homeopatik ilaçlar, haşlanmış sarımsak karanfilinin astım semptomlarını azaltmada etkili olduğunu düşünmektedir. Her gece uyumadan önce , bu bitkinin üç kaynamış karanfiliyle bir bardak süt içmenin astımlı hastalar için daha sonra rahatlama getirebileceği düşünülmektedir . Astım atakları, malt sirkesi ile ezilmiş karanfiller ezilerek kontrol altına alınabilir .

 • Kilo kaybı

Sarımsak, yıllarca kilo kaybına yardımcı olduğu ve şişmanlığı azalttığı düşünülüyor . Hayvan modellerinde, yağ hücrelerinin oluşumuna yol açan adipogenezde rol oynayan genlerin ekspresyonunu azaltmıştır .  Ot, yağ yakmaya ve LDL (kötü) kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olan termojenezi arttırdı.

 • Alkolsüz Yağlı Karaciğer Önler

S-alil-merkapto sistein (SAMC) ve antioksidanlar açısından zengin olan sarımsak,  bir hayvan çalışmasına göre yağlı karaciğerin önlenmesineyardımcı olabilir. Bu bileşikler  ayrıca karaciğerde yaralanma riskini de azaltabilir.

 • Saç Dökülmesini Önler

Bitkinin saç dökülmesini önlemede ve saç büyümesini arttırmada yardımcı olduğu düşünülmektedir. Sarımsak jelinin ya da sarımsakla aşılanmış hindistancevizi yağının düzenli uygulanması, alopesi gibi koşullara sahip birçok yardımcı madde tarafından kabul edilir. Bununla birlikte, bu bağlantı hakkında sınırlı bilgi ve araştırma mevcuttur, bu nedenle bilimsel derneği doğrulamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Kaynak: https://site-backlink.com/YWfzP

hakkında elif oğuz

Check Also

saç, soğan suyu, Soğan suyu ile saç uzatma ,

Soğan Suyu ile Saç Uzatma

Düzenli olarak tüketildiğinde zayıflamamıza katkıda bulunan soğan suyunun saçlarımızı beslediğini ve saçlarımızın uzamasına yardımcı olduğunu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir