Home / Kişisel Gelişim / Birinin Sizi Kıskandığından Nasıl Emin Olabilirsiniz?

Birinin Sizi Kıskandığından Nasıl Emin Olabilirsiniz?

Birinin Sizi Kıskandığından Nasıl Emin Olabilirsiniz?

Kıskançlık bir his değil; sağlıksız bir tutkudur. Herkes hayatında en az 1 kere kıskançlığı hisseder. Her duygu gibi kıskançlık da insanlığın bir gerçeğidir. Kıskançlıkla ilgili asıl sorun ise bazı insanların kıskançlığa tamamen teslim olmasıdır.  Kıskanç bir insana katlanmak çok kolay değildir. Kıskançlık, bazıları çok ince ve anlaşılması güç olan bir sürü biçime sahip olabilir. Bazen kendini iyi bir yerden gelen bir tutummuş gibi gizleyecektir.

kıskançlık, kıskanç insanları anlamak, işyerinde kıskançlık problemi, kıskanç arkadaş, kıskanç sevgili, benmerkezci insanlar, Alaycı konuşma ifadeleri , Kıskanç bir insana katlanmak
Birinin Sizi Kıskandığından Nasıl Emin Olabilirsiniz?

Hayatta sahip olduğumuz en büyük görevlerden biri, kıskançlığın nasıl tespit edileceğini ve bununla nasıl baş edileceğini öğrenmektir. Bunu yapmanın en iyi yolu, neye benzediğini fark ederek başlamaktır. Peki birinin sizi gerçekten kıskanıp kıskanmadığını nasıl anlarsınız?

Alaycı Konuşmalar

Alaycı konuşma ifadeleri kıskançlığın en yaygın yüzlerinden biridir. Alaycı konuşmak, bir şey söylediğinizde, aslında tam tersini ya da en azından farklı bir şeyi ima ettiğiniz bir tür şakadır. Çift anlamlı olur. Söylenen söz tek bir şey ifade edermiş gibidir, ama gerçek anlamı tamamen başka bir şey söyler. En sık görülen alaycılık biçimi, saldırgan bir mesajla arkadaşça söylenen şeylerin bir karışımdır. Birisi şöyle der: “Elbisen çok güzel, ama çok fazla kilo aldın.” Ya da: “Büyük bir iş yaptın, ama o yolda bir sürü hata da yaptın.” Günün sonunda, saldırgan kısım öne çıkar ve bu kıskançlıktan kaynaklanır.

Tatlı Sadizm

“Tatlı sadist” genellikle çok dost canlısı insanlardır. Onlar her zaman dikkatli ve ulaşılabilir olurlar. Ama sonra planlarınızı zorlaştıran ya da önünüze engel koyan bir şey yaparlar. Elbette, kendilerini savundukları zaman, bunu isteyerek yapmadıklarını söylerler. Örneğin, onlardan büyük bir iyilik isteyebilirsiniz. Söz verdikten sonra sizin için yapacaklarını “unutabilirler.” Daha sonra sizden özür diler ve bunu yaparken sizi incitmek istemedikleri konusunda sizi inandırmaya çalışırlar. Bir başka örnek de, sizi büyük ölçüde etkileyecek önemli bir karar alınacağı zaman, sizin fikrinizi sormayan kişidir.

Direkt Vuruş

Direk vuruş, herhangi bir filtre kullanmayan kişiler tarafından yapılır. Onların sözde samimiyeti, çoğu zaman sadece sade bir kabalıktan başka bir şey değildir. Ayrıca, adeta buna hak sahibiymiş gibi, dikkatsizce salladıkları acımasız eleştiriler yaparlar. Onlar, “Sen çok aptalsın!” ya da “Korkunç dişlerin var” diyen insanlardır. Kimse istemese de, onlar fikirlerini paylaşır. Duruma yeni ya da kullanışlı bir şey kazandırmıyor olmak umurlarında bile değildir.

Cimri Dayanışma

Bu kıskançlığın en yaygın yüzlerinden biridir ve kişiye çok zarar verir. Bu insanların söylemeyi en sevdiği şey, “Ben sadece yardım etmek istiyorum” olur. İnsanların problemlerini duymaktan hoşlanırlar. Onlar olay yaratırlar. Dedikodu karışıklığı yaratmak için çevreden aldıkları bilgileri kullanırlar. Her zaman diğer insanların hayatlarına dikkat ederler ve her zaman istenmeyen tavsiyeler verirler. İçlerindeki şey, kıskanç, sade ve basittir.

Kendini Diğerleriyle Karşılaştırma ve Üste Çıkmaya Çalışma

Burada temel olarak benmerkezci insanlar hakkında konuşuyoruz. Kendilerini daima diğer insanlarla karşılaştırırlar ve daima “zirveye çıkmak” için bir yol bulurlar. Başka bir deyişle, herkesten daha iyi olmaları gerekir. Yani yaptıkları şey kıyafetlerinize, arabanıza, partnerinize, okulunuza, sahip olduğunuz diğer şeylere odaklanmaktır. Hiç beklemediğiniz anda, sahip olduğunuz şeylerin değerini en aza indirmek ve kendilerininkinin değerini artırmak için bir yorum yaparlar. Şöyle şeyler söyleyecekler, “Bazı ilişki problemleriniz olduğunu duydum. Bu çok utanç verici. Benim hiç bir sorunum yok. ”

Kıskançlığın bu yüzleri aslında özgüven eksikliğini gizler. İnsanlar bu maskeyi takar çünkü kendilerine sadece başka insanlar bağlamında bakabilirler. Diğer insanların başarıları ve mutluluğu, onlara boşluklarını ve mutsuzluklarını hatırlatır. Bundan acı çekerler; bu yüzden de onlara yardım etmek istiyorsanız, onların acılarını anlamaya çalışmalısınız.

Kaynak: Aklınızı Keşfedin

hakkında Gizem Sürer

Check Also

iş, kariyer, kariyer planlaması,

Kariyer Planlaması Yapılırken Göz Ardı Edilen Kritik Detaylar

Kariyer planlaması, gelecek hedefleri arasında oldukça önemli bir yere sahip. Birçok kişi özellikle lise eğitiminden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir