Home / Genel / Beyaz Un Yerine Kullanabileceğiniz Doğal ve Sağlıklı Un

Beyaz Un Yerine Kullanabileceğiniz Doğal ve Sağlıklı Un

Sağlıklı beslenme bilincinin günden güne yaygınlaşmasıyla birlikte son dönemde rafine beyaz un tüketimi ciddi miktarda azaldı. Onun yerine doğal besinlerden üretilen unlar tercih ediliyor.

Beyaz unun çabuk bozulmaması için tohum kısmı işlenmediğinden tohumda bulunan vitamin ve mineraller alınamıyor ve unun besin değeri düşüyor. Pek çok alternatifi bulunan doğal unlar ise yüksek besin değerleriyle sağlığınıza katkı sağlıyor. İşte beyaz un yerine tercih edebileceğiniz doğal ve sağlıklı unlar

Beyaz un, doğal unlar, doğal ve sağlıklı unlar

  • Nohut unu

Nohut, protein değeri oldukça yüksek olan bir besin. Lifler açısından zengin olması sebebiyle de hem sindirim sistemine hem de kalp sağlığına fayda sağlıyor. Beyaz una göre çok daha yoğun bir yapıya sahip olan nohut ununda yüksek miktarda polifenol bulunur. Nohut unu; Hindistan, Pakistan, Bangladeş gibi Güney Asya ülkelerinin mutfaklarında sıkça kullanılıyor.

  • Kestane unu

Kestane unu, kestanenin kurutulup öğütülmesiyle üretilir. Özellikle İtalyan mutfağında kullanılan kestane unu “tatlı un” olarak da bilinir. B, C vitaminleri, potasyum, magnezyum ve demir bakımından zengin olan kestane ununda gluten bulunmaz. Bu nedenle, kestane unu glutensiz beslenenler tarafından da tercih edilebilecek bir undur.

  • Badem unu

Hemen hemen her diyette mutlaka önerilen bademin unu en az kendisi kadar faydalı. Bir bardağı 90 adet badem içeren un, gluten içermiyor ve günlük E vitamini ihtiyacınızın tamamını karşılıyor. Beyaz una alternatif olarak kullanabileceğiniz bu un, yüksek besin değeri sayesinde LDL kolesterolü ve kan basıncını düşürmeye yardımcı oluyor.

  • Kinoa unu

Beyaz un, doğal unlar, doğal ve sağlıklı unlar

Kinoa da son yıllarda hayatımıza giren besinlerden biri. Özellikle salatalarda ve yemeklerde kullanılan kinoa, yüksek miktarda protein, mineral ve vitamin içeriyor. Kinoadan üretilen kinoa unu da son derece sağlıklı bir alternatif olarak karşımıza çıkıyor. Kinoa gluten içermediğinden, kinoa unuyla yapılan hamur işlerinde kabarma özelliği az oluyor.

  • Keçiboynuzu unu

Keçiboynuzu baklagil olarak sınıflandırılan bir bitki. Halk arasında genellikle afrodizyak etkisiyle bilinse de keçiboynuzunun ve keçiboynuzu ununun birçok faydası bulunuyor. A, B, D vitaminleri, protein, magnezyum ve çinko gibi mineraller içeren keçiboynuzu mideyi koruyor, sindirim sisteminin düzgün çalışmasını sağlıyor, içerdiği kalsiyum sayesinde kemik sağlığını destekliyor ve bağışıklığı güçlendirerek grip, nezle gibi hastalıklara yakalanma riskini azaltıyor.

  • Soya unu

Soya fasulyelerinin kavrulup öğütülmesiyle elde edilen soya unu, demir ve B vitamini içerir. Yağlı ve yağsız alternatifleriyle satılan soya unları; glutensiz ve kalp sağlığını koruyucu özellikte olmasıyla beyaz un yerine kullanılabilecek unlar arasında yer alıyor. Bu nedenle spor yapanlar tarafından da rahatlıkla tercih edilebilir.

  • Karabuğday unu

Karabuğday, uzun süre tok tutan etkisiyle kilo vermek isteyenlerin kullanabileceği bir besin. Yüksek oranda protein ve vitamin içeren karabuğday da gluten içermeyen gıdalar arasında yer alıyor. Kalp ve zihin sağlığına faydalı olan karabuğday ununu hamur işlerinde de kullanabilirsiniz.

Kaynak: https://site-backlink.com/8y34P

hakkında elif oğuz

Check Also

saç, soğan suyu, Soğan suyu ile saç uzatma ,

Soğan Suyu ile Saç Uzatma

Düzenli olarak tüketildiğinde zayıflamamıza katkıda bulunan soğan suyunun saçlarımızı beslediğini ve saçlarımızın uzamasına yardımcı olduğunu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir