Home / Sağlık / Bel Fıtığı Nedir?

Bel Fıtığı Nedir?

Bel omurları arasında destek görevini yapan kıkırdak dokunun çeşitli nedenlerle yırtılarak omurilikten çıkan kalçaya ve bacağa yayılan sinirlere baskı yapmasına bel fıtığı denir. Çoğu zaman şiddetli bel ağrısı, bacağa ve kalçaya yayılan ağrıyla ortaya çıkar.

Bel Fıtığı
Bel Fıtığı Nedir?

Ağır kaldırma, uzun süre oturarak çalışma, fazla kilo, düzenli egzersiz yapmama bel fıtığının oluşmasında önemli rol oynamaktadır.

Bel Fıtığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Belimizde 5 adet omur kemiği vardır. Bu kemikler arasında da disk adı verilen kıkırdaklar bulunur.. Disk, özel bir bağ dokusu organıdır ve omurganın dayanıklılığına, hareketliliğine ve zorlamalara karşı dirençli olmasın, omurgaya uygulanan şok şeklindeki darbelerin emilmesine ve kuvvetin çevre dokulara dengeli bir şekilde dağılmasına hizmet eder.

Bel Fıtığı Belirtileri

  • Belde ve bacakta oluşan ağrı
  • Bacakta uyuşma, güç kaybı, aksama
  • Daha önce yapılan hareketleri yapmada zorlanma
  • İdrar kaçırma (çok sık değildir)

    Yapılan Tetkikler

    Tanıda klinik muayene çok önemlidir. Detaylı bir muayene ile ağrının kaynağının saptanması mümkün olabilmektedir. Tanının kesinleştirilmesi MRI incelemesi ile sağlanır. Şüpheli vakalarda EMG adı verilen sinir ölçümü de tanıya yardımcı olarak yapılmalıdır.

Kaynak: http://www.haber7.com/saglik/haber/2434452-bel-fitigi-neden-olur-ve-nasil-gecer-bel-fitigi-olmamak-icin-bunlari-yapin

hakkında Semra Mutlu

Check Also

Protein eksikliği tedavisi, kwashiorkor, Protein Eksikliğinin Belirtileri , Protein eksikliğini tespit etmek,

Protein Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?

Merdiven çıkmak ya da köpeğinizi yürüyüşe çıkarmak gibi basit bir fiziksel aktivite yaptığınızda bile yoruluyor …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir