Home / Anne & Bebek / Bebeklerden Topuk Kanı Neden Alınır?

Bebeklerden Topuk Kanı Neden Alınır?

Aile rızası olmadan topuk kanının alınamayacağının açıklandı. Peki, topuk kanı testi nedir? Topuk kanı testi ne işe yarar? Topuk kanı aldırmanın zararı var mı?

Yeni anneler için öyle zor gelir ki; daha 5 günlük bebeğinin topuğunun iğne ile  delinip ve kan gelmesi için ayağının  sıkılması… Henüz hamile olup da topuk kanı testinden haberi olmayan ve bu yazıyı okuyan sevgili arkadaşlarım! Maalesef böyle bir uygulama var, hazırlıklı olun… Anne ve baba için işlemin uygulanması bir zulüm gibi gelse de, bebeklerden topukkanı alınması oldukça gerekli….

topuk kanı neden alınır
Bebeklerde topuk kanı testi!

Topuk Kanı Testi Nedir?

Topuk kanı testi; en temelde yenidoğanlarda genetik bir problemlerin olup olmadığını tespit etmek amacıyla bebeğin topuğundan alınan kan ile yapılan uygulamadır. Topuk kanı yeni doğmuş bebeklerin topuklarına yapılan  bir iğne hamlesi ile bir delik açılması ve (delik 2.5 mm geçmemelidir.) çıkan kanın kartlara damlatılması ile gerçekleştirilir.

Topuk kanı Doktor Guthrie adını alan bu test 1960’lı yılların sonundan itibaren Kuzey Amerika ve Avrupa’da yeni doğan bebeklerde uygulanmaya başlanmış. Topuk kanı uygulaması ülkemizde ise 1983 yılından itibaren yapılan çalışma ve araştırmalardan sonra 1987 yılında ilk olarak 36 ilde daha sonra ise tüm yurt genelinde uygulanmaya başlanmıştır.

Topuk Kanı Neden Alınır?

Topuk Kanı Testi ile asıl amaçlanan kalıtsal metabolik bir hastalık olan fenilketonüri (PKU) varlığının olup olmamasıdır. Fenilketonüri (PKU) proteinli gıdalarda bulunan fenilalalin isimli bir amino asitin sindirilememesi ile vücutta birikmesi ve bunun sonucunda bebekte gözle görülür hastalık belirtilerin meydana gelmesidir.Sindirilemeyen ve bu nedenle vücutta biriken fenilalalin bebeğin beyin gelişimini engeller. Hastalık, tespit edilemediğinde bebeğin yaşamının ilk 5-6. aylarından itibaren belirtilerini göstermeye başlar.

Kaynak: Habertürk

 

hakkında Gizem Sürer

Check Also

Down Sendromlu Çocuklar Nasıl Yetiştirilir, Down sendromlu çocuk yetiştirmek, Down sendromlu çocuklar,

Down Sendromlu Bir Çocuk Yetiştirmek

Down sendromlu çocuklar, ebeveynlerin daha fazla desteğine, şefkatine ve ilgisine ihtiyaç duyarlar. Down sendromlu çocuklar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir