Home / Anne & Bebek / bebekler neden pişik oluyor?

bebekler neden pişik oluyor?

Pişik nedir?

Bebeklerde bez bölgesinde, kasıklarda, bazen kalçalara kadar yayılan kızarıklık, pullanma veya sulantılı yaralar şeklinde görülen belirtiler pişik veya bez dermatiti olarak adlandırılır. Bu belirtiler birçok farklı nedenle ortaya çıkabilir veya ciddi hastalık belirtisi de olabilir.

pişik belirtileri
bebekler neden pişik oluyor?

Bebeklerde pişik neden olur?

İdrar ve dışkı nedeniyle tahriş: İdrarın içerisindeki üre veya dışkı, başlı başına pişik nedeni değildir. Ancak uzun süre cilde temas eden idrar ve dışkının içeriğindeki bazı maddeler, zamanla cildi tahriş edecek bakterilerin ve mantarların üremesine neden olabilirler.

Alerjik etkenler: Bebeklerde kullanılan çeşitli temizlik malzemeleri, sabunlar, kremler, ilaçlar ve annenin veya bebeğin tükettiği bazı besinler, alerjik reaksiyona neden olarak pişiğin ortaya çıkmasında etkili olabilirler.

Sıcak ve nem: Bebeğin bezinin yeterli sıklıkta değiştirilmemesi, sıcak ve nemli havalar, terleme gibi sebeplerle de ciltte pişik oluşabilir.

Enfeksiyonlar: İdrar ve dışkı dışında sebeplerle gelişen mantar enfeksiyonları veya bakteriyel enfeksiyonlar da pişiğe sebep olabilir.

Çeşitli hastalıklar: Çinko eksikliği veya bazı kalıtımsal sistemik hastalıklar pişiğe neden olabilir.

PİŞİK BELİRTİLERİ NELERDİR? Pişik tipik olarak idrar temas eden bölgelerde yerleşir. Göbeğin alt bölgesi, uyluk üst kısımları ve iç kısımları, genital ve gluteal bölge en şiddetli tutulan alanlardır. Özellikle derinin birbirine sürtünen yerlerinde görülür. Pişiğin ilk belirtileri deri kuruluğu olabilir. Erken dönemde deride kızarıklık, hafif maserasyon ve ödem görülür. Zaman içinde lezyon yayılmaya başlar. Şiddetli evrede ise ülserasyonlar ve açık yaralar gelişir. 72 saatten uzun süredir bulunan pişikte mantar da oluşabilir. Mantarlar direnci azalmış olan deriyi kolayca enfekte ederler.
Bebeğinizde pişik oluştuğunu gördüğünüzde, altını daha sık değiştirmeye ve her seferinde bölgeyi daha iyi temizleyip kuruladığınızdan emin olmaya çalışın. Özellikle ishal olan bebeklerin altını temizlerken doğrudan ılık su ile yıkamak, dışkının pişik oluşan bölgeleri daha fazla etkilememesini sağlar.

Kaynak: Hürriyet

hakkında Semra Mutlu

Check Also

saç bakımı, doğal, Bebek,

Bebeğinizin Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Bebeklerin saçları çok hassas ve kırılgan olsa da, saç bakımı çok karmaşık olmamalıdır. Bebeğinizin saçını …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir