Home / Anne & Bebek / Bebeğinize D Vitamini vermenin önemi!

Bebeğinize D Vitamini vermenin önemi!

DEVİT-3 Neden kullanılır? 

DEVİT-3 adlı ilaç bebeklerin kemik gelişimi için ihtiyacı olan D vitamini ihtiyacını karşılamak amacıyla kullanılıyor. Özellikle bebeklerin 0-2 yaş döneminde beyin gelişiminde D vitamini etkili oluyor. D vitamininin alınmaması bebeklerde ‘bıngıldak’ olarak anılan beynin üstündeki kemik yapısının geç kapanmasına, fazla alımı ise erken kapanmasına neden olarak beyin gelişimi için oldukça önemlidir. Bununla beraber çocukların kemiksel gelişimi açısından da etkili oluyor. Sağlık Bakanlığı, son yıllarda vitamini ücretsiz temin ediyor.

d vitamin çocuklarda etkisi yenidoğanlar için devit
devit’in önemi

D vitamini eksikliği  önemli bir problem.

Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ahmet Özen, “Hayatın ilk haftasından itibaren beslenme düzeni ne olursa olsun (Formüla veya anne sütü fark etmez) tüm yenidoğanlarda en az bir yaşına kadar, tercihen 3 yaşına kadar 400 ünite/gün D vitamini (her gün 3 damla D vitamini)verilmelidir.” diyerek D vitamininin önemini vurguluyor.

Dr. Ahmet Özen: Türkiye’de D vitamini eksikliği önemli bir problemdir. Bu nedenle hayatın ilk haftasından itibaren beslenme düzeni ne olursa olsun (Formüla veya anne sütü fark etmez) tüm bebeklere en az bir yaşına kadar, tercihen 3 yaşına kadar 400 ünite/gün D vitamini (günde 3 damla D vitamini) uygulanmalıdır. Bu dozdaki D vitamini günde  3 damla olmak üzere yıl boyunca sürekli verilmelidir

Neden D Vitamini Vermeliyiz?

Dr. Ahmet Özen: Süt çocuğu döneminde bebeklerin ana besin kaynağı anne sütüdür.

Anne sütünün 1 litresinde 12-60 IU D vitamini bulunmakta ve bu miktar bebeklerin günlük 400 IU olan ihtiyacını karşılamamaktadır.

Benzer şekilde bu dönemdeki bebeklerin aldığı diğer gıdalar de D vitamini yetersizdir.

Bu durumda bebeklik döneminden itibaren güneş ışınları aracılıyla D vitamin sentezi veya dışarıdan D vitamini desteği en önemli D vitamini kaynağı olmaktadır.

Kaynak: Haber7

hakkında Semra Mutlu

Check Also

tatil , hamilelik, Seyahat , anne adayları ,

Tatile Gidecek Hamilelerin Dikkatine!

Tatil İçin En Uygun Dönem Ne Zamandır? Normal ilerleyen hamilelikte seyahat yapmanın bir sakıncası yoktur. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir