Home / Güncel Haberler / Başarılı İnsanların Sırrı

Başarılı İnsanların Sırrı

İyi bir sırrı sevmeyen yoktur. Aslında, herkesin merak ettiği ayrıntıları bilen kişi olmak çok iyidir. Neden mi? Çünkü hepimiz bir şeyin iç yüzünü bilen kişi olmayı seviyoruz. Ayrıcalıklı olma duygusunu, sadece bizim olan ve başka kimsenin bilmediği bir şeyi bilmeyi seviyoruz.

Sır” nedir? Sadece bir tane yoktur. Ancak şunu düşün: “Başarı, yaygın bilginin yaygın olmayan uygulamasıdır.”
Başka bir deyişle, başarıya gelince önemli olan şey çok yeni bir şey öğrenmek değil, zaten bildiklerimizi uygulamaya koymaktır.

başarısızlık, Sır, Başarı, başarılı insanlar,

Vizyon Sahibidirler

Bilim insanı Warren Bennis’in ”Bir Lider Olabilmek” adlı klasiğine göre liderlik “vizyonu gerçeğe çevirme kapasitesi” dir. Bu da başarının temel bir soruyu cevaplamakla başlaması anlamına gelir: Gerçekten ben ne istiyorum?

Bu sorunun cevabını aramak misyonun, temel değerlerin, marka kimliğin veya sadece hedeflerin için önemli değil. Çünkü güle başka bir isim versen gül farklı kokar mı? Bennis şöyle açıklıyor: Liderin profesyonel ve kişisel olarak ne yapmak istediği ve aksaklıkların karşısında, hatta başarısızlıklar karşısında devam etme gücü hakkında net bir fikri vardır. Anahtar kelime “netliktir”. Net bir şekilde bir vizyona sahip olmak ve onu yaşamında benimsemek başarının sırlarından biridir.

Dürüstlerdir

Başarılı insanlar gerçeği söyler. Bunun söylenmesinin bile gerekmediğini düşünebilirsin. Ancak iyi görünmek, iyi performans göstermek, kâr elde etmek ve gerekli herhangi bir yolla kazanmak için baskının sürekli artığı bir iklimde dürüstlük sınırlı bir özellik haline geliyor. Fakat buna rağmen her zaman dürüstlük kazanır. Eğer bir hatamız varsa, onun sorumluluğunu üstlenmek ve yanlış olduğumuzu kabul etmek sadece ilişkisel olarak mantıklıdır. Bu yüzden dürüst olmak hem iş hayatında hem de günlük hayatında sana her zaman bir şeyler kazandırır.

Minnettardırlar

Memnun olmadan hayattaki iyi şeylere karşı düşünceli ya da tamamen minnettar olmuyorsundur. Ve perspektifin muhtemelen olumsuz sonuçlara dönüktür. Eğer sahip olduğun şeylere minnettar değilsen, daha iyi şeylerin peşinden gitmek için daha az motivasyona sahip olabilirsin. Sadece ”teşekkür ederim” diyerek minnettar olduğunu belli edebilirsin, zor bir şey değil. Minnettar olmak için nedenler aradığımızda mutlaka bir neden buluruz.Bu nedenle, sadece kendimiz için değil, ilişkilerimiz için de minnet duymalıyız.

Yapıcıdırlar

Başarı başarısızlıktan kaçınmak değildir. Aksine başarısızlıktan öğrenmekle ilgilidir.

Anahtar, girişimci Eric Ries’ın “Yalın Startup” adlı eserinde “doğrulanmış öğrenme” olarak tanımladığı şeyin altında yatıyor. “Doğrulanmış öğrenme bir olaydan sonraki bir gerçekleşme veya başarısızlığı gizlemek için tasarlanmış iyi bir hikaye değildir” diyor. Ries, “Başarısızlığa ulaşmak için ölümcül sorunun ana panzehiri: seni hiçbir yere götürmeyen bir planı başarıyla uygulamak.” diyor.

Bütün bunlar başarısızlıktan saklanmak yerine, son derece başarılı insanlar başarısızlığı bir sondan bir araca dönüştürecek şekilde kendi yaşamlarındaki başarısızlığı önceden tahmin edip yaşamlarına entegre ediyorlar.

Kaynak: https://site-backlink.com/YMER1

hakkında Gizem Sürer

Check Also

stresi azaltmak için, stres, stresle nasıl başa çıkılır,

Stresle Nasıl Başa Çıkılır?

Stresli bir durumla baş başa kaldığınızda kendinizi daraltmak yerine bunları deneyin… İlginç ama, pek çok …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir