Home / Dekorasyon / Bahçenizde Tarçın Kullanırsanız Bitkilere Ne Olur?

Bahçenizde Tarçın Kullanırsanız Bitkilere Ne Olur?

Dünyada en çok kullanılan baharatlardan biri olan tarçın, güzel aroması sayesinde popülerdir. Tarçın; yemeklere, tatlılara lezzet vermesinin yanı sıra sağlık ve güzellik açısından da vazgeçilmez bir baharattır.

Tarçın, tarçının faydaları, tarçının birkilere faydaları

Tatlılarda ve içeceklerde yarattığı harikalarından tanıdığımız tarçın bitkileri sağlıklı tutmak için kullanılabilecek doğal malzemelerden birisi. Tarçının bitkilerde yarattığı harikalara gelin beraber bakalım!

Tarçın sadece mutfakta değil bahçe işlerinde de şaşırtıcı derecede iyi sonuçlar vermektedir. Bahçenizdeki zararlı böcekler ya da bitki hastalıkları için farklı ilaçlar almak yerine bitki dostu tarçını kullanabilirsiniz.

Böcekler ve karıncalar tarçın kokusundan hoşlanmazlar. Tarçın böcekleri ve karıncaları kaçırıp uzak tutar. Bu hayvanlardan kurtulmak istiyorsanız tek yapmanız gereken bulundukları yerlere biraz tarçın serpmek olacak.

Sağlıklı bitkilerin baş düşmanı mantarlardır. Bitkileriniz de küf veya mantar fark ettiğinizde, mantarın yayılmaması için toz tarçın serpin. Böylelikle bitkileriniz, tarçının içerisindeki mantarların büyümesini engelleyecek antifungal özelliğiyle sağlığını iyileştirmiş olacaksınız.

Bitkilerin dallarına fazla budama işlemi yaparken veya yabancı otları ortadan kaldırmaya çalışırken istemeden bitkilere hasar veririz. Hasar görmüş bölgelere toz tarçın takviyesi yaparak bitkiyi iyileştirebilirsiniz.

Meyve veya sebze yetiştirenlerin en büyük korkusu, sağlıklı meyve ve sebzelere bulaşan farklı mantar türlerinden ya da zayıf toprak koşullarından kaynaklanan mantarsı solgunluk hastalığı. Bu hastalığı, toprağa biraz toz tarçın serperek önleyebilirsiniz.

Kaynak: https://site-backlink.com/yNLIW

hakkında elif oğuz

Check Also

saç, soğan suyu, Soğan suyu ile saç uzatma ,

Soğan Suyu ile Saç Uzatma

Düzenli olarak tüketildiğinde zayıflamamıza katkıda bulunan soğan suyunun saçlarımızı beslediğini ve saçlarımızın uzamasına yardımcı olduğunu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir