Home / Sağlık / B6 vitamini neden önemli?

B6 vitamini neden önemli?

B6 vitamini nedir?

Vücudun proteinleri sentezleyebilmesi, nişasta ve şeker karbonhidratlar ile magnezyumu işleyebilmesi, sinirler arasında iletişimi sağlayabilmesi için B6 vitaminine ihtiyacı vardır.

B6 vitamini nedir
B6 vitamini neden önemli?

B6 vitamini eksikliğinin sebepleri nelerdir?

Gıda maddelerindeki katkı maddelerinin B6 eksikliğine sebep olduğu bilinmektedir. Alınan protein miktarı arttıkça, bu protein sentezlemek için B6 ihtiyacı da artar. Dolayısıyla alınan protein eğer B6 takviyesi ile desteklenmezse B6 vitamini eksikliği oluşur.

B6 vitamini nelerde bulunur? B6 vitamini eksikliği nasıl giderilir?

Muz, avokado, ıspanak, sarımsak, balık, kırmızı et, tavuk, patates, bezelye, bira mayası, havuç, yumurta, baklagiller, pirinç, buğday unu, kepek ekmeği, kuruyemişler B6 vitamini açısından zengin yiyeceklerdir. Düzenli beslenme bu eksikliği giderebilir, gerektiğinde doktor tavsiyesi ile takviye olarak alınmalıdır.

B6 vitamini eksikliği nelere sebep olur?

Hücre yenilenmesi yavaşlayacağı için ciltte yaşlanma belirtileri daha hızlı ortaya çıkar, egzama ve iltihaplanma gibi bazı deri hastalıkları başgösterebilir. Sindirim sistemi çinko emilimini yeterince gerçekleştiremez. Sinir sistemi işleyişi aksayacağı için depresyona yol açar. Proteinler senztezlenemeyeceği için kaslar zayıflar. Sindirim sşstemi problemleri ile görme zayıflığı da B6 vitamini eksikliğinden kaynaklanabilir.

Kaynak: https://hthayat.haberturk.com/saglik/beslenme/haber/1033292-b6-vitamini-eksikligi-nasil-giderilir

http://binterplast.com

hakkında Semra Mutlu

Check Also

gıda zehirlenmesi,tavuk döner,açıkta satılan yiyecekler

Açıkta satılan yiyeceklere dikkat!

Uzmanlar havaların ısınmasıyla birlikte, açık alanda satılan tavuk döner, tatlı ve unlu mamuller nedeniyle zehirlenme …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir