Home / yaşam / Avukat ararken yanlış kapıyı çalmayın!

Avukat ararken yanlış kapıyı çalmayın!

Henüz bir avukata danışmaya ya da hukuk bürosunun kapısını çalmaya  ihtiyacım olmadı diyenlerdenseniz şanslısınız ve umarız yaşamınız boyunca  bu şans hep yanınızda olur. Ancak hayat bu, karşınıza ne zaman ne çıkacak hiç belli olmaz. İş hayatında, aile hayatında, tatildeyken veya miras paylaşımında miras hukuku alanında her an bir hukuki danışmana ihtiyacınız olabilir Böyle durumlarda daha önceden bir avukat ve bir hukuk bürosu belirlemiş olmak böyle zamanlarda daha doğru karar almanız açısından faydalı olacaktır. Bir öneri olması açısından İzmir avukat ihtiyacınız varsa buradan faydalanabilirsiniz. Yazımızda doğru avukatı nasıl seçeceğinize dair bazı ipuçları sizin için derlemeye çalıştık.

Avukat
Avukat ararken yanlış kapıyı çalmayın!

Araştırmacı bir avukat tercih edin.

Hukuksal konular o kadar değişik ve o kadar geniş olabilir ki çoğu normal bir insanın sorunuza anında cevap verebilmesi muhtemelen mümkün değildir. Bundan dolayı mesleğe uzun yıllarını vermiş bir avukattan ziyade düzgün ve güncel araştırma yapabilen, kendini sürekli geliştiren ve yenileyen bir avukatla çalışmanız davanız için çok önemlidir

Seçtiğiniz avukat karakterinize uygun olsun.

Ceza hukuku davalarıidari davalar gibi davalar kapsamları nedeniyle oldukça uzun süre alabilir. Bazı davalar birkaç ay içinde biter, bazı davalar ise yıllarca sürebilir. Eğer avukatınızla anlaşamıyorsanız neredeyse kötü bir evlilik yapmış kadar sıkıntı yaşarsınız, her görüşmeden önce ayaklarınız geri geri gidebilir. Zaten adliyede takip edilen davaların tarafları ve vekillerine bir göz atınca üç aşağı beş yukarı herkesin kendi karakterine göre bir avukat seçtiği görülebilir. Eğer ilk kez dava açacaksanız ve hiç bir avukatı tanımıyorsanız biraz araştırma yapıp sizinle iyi iletişim kurabilen bir avukat bulmanız sizin yararınıza olur.

Hukuk bürosunun kalabalık veya tabelaların gösterişli olması sizi kandırmasın.

Çok avukata sahip bir ofise dava verdiğinizde duruşmalara tabelada adı geçen tüm avukatların heyet gibi gireceğini hayal ediyorsanız yanılıyorsunuz. Ofis ortaklarından birisi veya maaşlı çalışan avukatlardan hangisi o an müsaitse davanıza girer. Hukuk bürosu dekorunun pahalı ve gösterişli olması gibi şeyler kişilerin işine verdiği önemi gösteriyor olsa da tek göz iş hanı odalarında iş yürüten çok sayıda mükemmel bilgi donanımına sahip avukatlar da var. Kimi avukat o kadar başarılıdır ki ofisine tabela bile asmaya gerek görmez. Dekora değil hukuki sorununuzla ilgili konuların üstüne düşmeniz sizin için çok daha faydalı olacaktır.

Ucuz mu pahalı mı olsun?

Avukatlar da sizin avukatı seçtiğiniz gibi seçer. Sizden yüksek meblağ isteyen bir avukat belki de sizinle anlaşamayacağını düşünüp çok yüksek bir fiyat söylemiş olabilir. Ya da piyasada pahalı bir avukat olarak bilinen bir kişi sizin davanızı rahatlıkla görebileceğini düşünüp avukatlık asgari ücret tarifesi üzerinden işinizi kabul edebilir. Sizin şüphelenmeye başlamanız gereken ucuzluk sınırı asgari ücretten daha az olan ya da normalden çok çok fazla ücret talep edildiği durumlar olmalıdır. Avukatların bu asgari ücret tarifesinden aşağıda dava alması hukuken yasaktır. Avukatın, listeden aşağı iş kabul etmesini bazı sebepleri olabilir ve bunlar sizin davanıza kötü yönde yansıyabilir.

Kaynak: Gaziemirgazetesi

hakkında Semra Mutlu

Check Also

İbrahim Sadık Edis, cansız bedeni, Ecrin Kurnaz, Demet Akalın,

Demet Akalın’dan Ecrin Bebek Açıklaması!

Ünlü şarkıcı Demet Akalın sosyal medya hesabından Samsun’da kaybolduktan 22 gün sonra ölüsü bulunan 1,5 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir