Home / SPOR / Antrenmandan Önce Bir Şeyler Yemek Sakıncalı Mı Değil Mi?

Antrenmandan Önce Bir Şeyler Yemek Sakıncalı Mı Değil Mi?

Antrenmandan Önce Bir Şeyler Yemek Sakıncalı Mı Değil Mi?

Antrenman öncesi bir şeyler yiyip içmenin sakınca yaratıp yaratmadığı konusu herkes için tartışmalı. Aslında tek bir gerçek var. Antrenmandan önce yeterince yiyip içmemek sorun yaratır. Üstelik bir şeyler tüketmemek yalnızca kas kazancınızla ilgili sorunlar yaratmaz, ayrıca ciddi sakatlık yaşama riskini artırarak sağlığı tehlikeye atar. Ancak neyi ne kadar yememiz gerektiğini nasıl anlayabiliriz?

spor, spor yapmak,spordan önce yemek yemek, spor öncesi beslenme listesi, spor öncesi beslenme nasıl olmalı, spor öncesi ne yenmeli, spor öncesi süt içmek
Antrenmandan Önce Bir Şeyler Yemek Sakıncalı Mı Değil Mi?

Bu konuda spor diyetisyeni Natalie Rizzo, aktivite seviyesine ve türüne bağlı olarak kalori ve makro besin alımınızı arttırmak mı yoksa azaltmak mı gerektiğine dair iyi bir fikir edinebileceğimizi söylüyor. Daha çok kardiyo veya dayanıklılık odaklı antrenman yapıyorsanız enerji almak için daha fazla karbonhidrat yemelisiniz; güç antrenmanları yapıyorsanız kaslarının yıpranmasını önlemek için daha çok protein tüketmelisiniz, diyor Rizzo. Herkesin metabolizması ve aktivite seviyesi farklı olduğundan, işin çoğu kendi vücudunuzu dinlemekte ve neyin sizin için en uygun olduğunu görmekte bitiyor.

Ancak antrenmanın ortasında yorgun ve tamamen tükenmiş hissetmekten nasıl uzak durmak gerektiğini tam olarak bilmek istiyorsanız önerilerimize kulak vermenizi tavsiye ederiz.

1- FITNESS HEDEFLERİNİZE GÖRE BESLENİN

Antrenmandan önceki bir saat içinde en azından bir atıştırmalık tüketmeniz gerekiyor. Ancak büyük öğünlerden bahsedecek olursak, yemeğin büyüklüğü ne tür bir antrenman yapacağınıza bağlıdır. Uzun dayanıklılık antrenmanı seanslarından iki ila üç saat önce, size enerjinizi devam ettirmenizi sağlayacak yakıtı sunması için karbonhidrat ağırlıklı yemekleri tercih etmeniz gerekiyor. Kas hacmi kazanmak ancak dayanıklılık egzersizleriyle pek uğraşmamak isteyenler içinse “hindi, tavuk, balık gibi yağsız etleri ve yumurtalar ve baklagiller gibi diğer yağsız protein kaynaklarını” içeren protein ağırlıklı bir diyet en iyisidir.

2- YETERİNCE SIVI ALIN

Belki antrenman öncesi devasa boyutlarda bir yemek yemek sizi halsizleştirebilir. Ancak yine de bu, yiyip içmekten tamamen kaçınmak için bir bahane olamaz. Rizzo, “Çoğu kişi midelerine oturacak ve kramplara, mide ağrılarına yol açacak diye düşündüğünden, egzersiz öncesi yemek yemek istemiyor. Ancak enerji depolamak, bir bardak yüzde 100 meyve suyu içmek kadar basit olabilir,” diye belirtiyor.

Rizzo’nun tavsiyesi yüzde 100 üzüm suyu. “Antrenmanında enerjinin yerinde olması için doğal şekere ek olarak meyveden gelen besin değerlerini (polifenoller gibi) sana sunuyor. Ayrıca ön araştırmalar, üzüm suyunun egzersiz performansını artırabileceğini gösteriyor,” diye açıklıyor.

3- İDRARINIZA DİKKAT EDİN

Sıvı alımının antrenman öncesi beslenmede hayati bir yeri vardır. Biraz susuz kalsanız bile performansınız düşer ve bu durumda kendinizi sakatlık riskiyle karşı karşıya bırakabilirsiniz.

Neyse ki, muhtemelen daha önceden öğrendiğiniz şu temel kural doğru: “Susuzluk durumunu idrarının renginden ölçebilirsiniz. Açık sarı susuz olmadığın ve koyu sarı susuz kaldığın anlamına gelir,” diyor Rizzo. İdrarınız normalden daha koyuysa bir sporcu içeceği veya şişe su takviyesi almalısınız.

4- MUZ YİYİN

Muz, en iyi ve etkili antrenman öncesi yiyeceklerinden biridir. “Muz, tamamen potasyumla ve doğal şekerle dolu. Dayanıklılık aktiviteleri için kolayca öğütülebilen basit bir yakıt sağlıyor,” diyor Rizzo. Potasyum yoğun aktivite esnasında terleyerek attığınız elektrolitlerden biri olduğundan, potasyum seviyeni yüksek tutmanız oldukça önemlidir.

Kaynak: Women’s Health

hakkında Gizem Sürer

Check Also

kardiyo , Plates, spor salonu, Yoga, Spor, spor yapma, egzersiz

Spor Yapmayı Sevmeyenlere 5 Alternatif

Sporunun yararları saymakla bitmez, metabolizmanızı hızlandırır, hem fiziksel hem de psikolojik sağlığı destekler. Ancak bütün …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir