Home / Anne & Bebek / Anne Sütünü Arttırmanın Yolları

Anne Sütünü Arttırmanın Yolları

Yeni doğan bebek için hayati önem taşıyan ve gelişimi açısından oldukça önemli olan anne sütü, kimi zaman yetersiz kalabilir.

Anneler için korkulu bir rüya olan bu dönemde anne sütünün kalitesini düşürecek yiyeceklerden ve alışkanlıklardan uzak durmak oldukça önemlidir.“Bebeğim yeterince beslenemiyor mu?” endişesi annenin bebeğine karşı hissettiği aşırı sevgi ve bağlılıktan kaynaklanmaktadır.

Bu dönemde sütünün yetersiz kalacağı düşüncesiyle oldukça tedirgin olan ve gözlemlenen her sorunu sütünün yetersiz olmasına bağlayan anneler, ek gıdalara başvurarak mama kullanımına başlamaktadırlar. Ancak bebekler için en değerli ve besleyici besin şüphesiz ki anne sütüdür.

Bebeğin ağlaması, sütü dışarı çıkarması ve benzeri durumlar anneleri kaygıya sürükleyerek sütün yetersiz kaldığı ve bebeğin beslenemediği gibi düşüncelere kapılmalarına neden oluyor. Ancak bu durumlar farklı nedenlerden dolayı kaynaklanabileceğinden sonuç anne sütünün yetersiz kalmasına bağlanmamalıdır.

emzirme dönemi, anne sütü, Emziren anneler,

Emzirme döneminde doktorunuzun tavsiyeleri ve önerileri doğrultusunda beslenmelisiniz. Doğru ve sağlıklı beslenmeniz durumunda anne sütünün miktarı konusunda bir endişeye kapılmanız yersiz olacaktır.

Emziren anneler bu dönemde sıvı tüketimini öğünlerinde çorbaya yer vererek destekleyebilirler. Özellikle sulu ve sıcak tüketilen çorbalar sütün artmasını desteklediği gibi aynı zamanda fazla kilonun atılmasına da yardımcı olmaktadır. Uzmanlar her gün düzenli olarak mercimek gibi bakliyat çorbalarının yanı sıra yoğurt çorbasının tüketimini de önermektedir.

Lohusa şerbetinin anne sütünü arttırdığı yönünde söylentiler olsa da şeker oranının yüksek olmasından dolayı uzmanlar tarafından önerilmemektedir. Lohusa şerbetinin yanı sıra hazırlanan kompostoların şeker oranı oldukça önemlidir.

emzirme dönemi, anne sütü, Emziren anneler,

Kilo problemi olmayan annelerin emzirme döneminde tahin pekmezi tüketmesi oldukça faydalıdır. Bebeğin zeka gelişimine katkıda bulunmasının yanı sıra annenin sağlığı açısından da oldukça önemlidir. Şeker tüketiminin azalması koşuluyla tüketilen tahin pekmezi, annenin kabızlık ve üşüme gibi sorunlarına karşı etkili bir çözüm sunar. Pekmez tüketiminin yanı sıra bal tüketiminin de anne sütü için oldukça faydalı olduğu belirtilmektedir.

Annenin tükettiği besinler sütün kalitesini doğrudan etkilemektedir. Bu nedenle annenin vitamin ve mineral bakımından zengin besinler tüketmesi oldukça önemlidir. Emziren annelerin çeşitli şarküteri ürünlerinin yanı sıra kafein ve asit içeren içeceklerden uzak durmaları önerilmektedir.

Rezene ve dereotu tüketiminin anne sütünü arttırdığı yönünde söylentiler uzun yıllardan beri bilinmektedir. Düzenli olarak tüketilen rezene ve dereotunun anne sütünün üretimini destekleyen hormonal değişiklikleri sağlarken aynı zamanda östrojen ve prolaktin üretimini teşvik eder. Ancak emziren annelerin bitkisel çay tüketiminden önce mutlaka doktorlarına danışmaları ve onay almaları önerilmektedir.

Anne sütünü arttırıcı özelliği ile bilinen diğer gıdalar ise incir, beyaz üzüm, beyaz dut ve dut kurusudur. Geleneksel olarak bilinen ve emziren annelerin tüketmesi önerilen bu besinler vücut direncini arttırmanın yanı sıra anne sütüne büyük oranda katkı sağlar.

Kaynak: https://site-backlink.com/j0LdY

hakkında elif oğuz

Check Also

saç, soğan suyu, Soğan suyu ile saç uzatma ,

Soğan Suyu ile Saç Uzatma

Düzenli olarak tüketildiğinde zayıflamamıza katkıda bulunan soğan suyunun saçlarımızı beslediğini ve saçlarımızın uzamasına yardımcı olduğunu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir