Home / keşfet / Farkında Olmadan Her Gün Yaptığınız Vücudunuz İçin Zararlı Şeyler

Farkında Olmadan Her Gün Yaptığınız Vücudunuz İçin Zararlı Şeyler

Hepimizin günlük rutinleri ve gündelik işlerimizi halletme biçimlerimiz birbirinden oldukça farklı. Çoğu zaman işlerimizi vücudumuza verebileceği olası zararları düşünmeden yapıyoruz.

Kimse, bazı durumlar hariç, vücuduna bile isteye zarar vermez. Ancak edindiğimiz alışkanlıklar ve işleri halletme biçimlerimiz çoğu zaman farkında dahi olmadan vücudumuza zarar verebiliyor. Sizler için hemen hemen her gün yaptığınız ve belki de bilinçsizce vücudunuza zarar verdiğiniz şeyleri derledik. Hayatınızın bundan sonraki evresinde daha sağlıklı yaşamanız mümkün.

Farkında Olmadan Her Gün Yaptığınız Vücudunuz İçin Zararlı Şeyler
Farkında Olmadan Her Gün Yaptığınız Vücudunuz İçin Zararlı Şeyler

1. Yanlış nefes almak

Çoğu insan göğsünün üst kısmı ile nefes alıp verir, ancak midenize veya diyaframınıza doğru derin nefesler almak daha iyidir. Derin nefeslerstresi azaltır, kan basıncını düşürür, Kan dolaşımını hızlandırır, sindirimi kolaylaştırır ve uyku düzensizliğini ortadan kaldırır. Doğru nefes almak yetersiz solunum sorunlarını ortadan kaldırdığı gibi yaşam kalitesini de arttırır. Derin solunum sırasında diyaframın hareketi iç organlara masaj etkisi yaparak bu organlardaki kan dolaşımını uyarır. Derin ve yavaş solunum kalbin yükünü önemli ölçüde hafiflettiği içindir ki kendimizi daha dinç, sağlıklı ve güçlü hissederiz.

Doğru Nefes Alıp Vermek için:

 • Diyaframınızı kullanın
 • Dakikada alınan nefes sayısını 8’in altına indirin
 • Sessiz nefes alın
 • Sadece burundan nefes alıp verin (Doğru nefes burundan alınıp burundan verilen nefestir. Ağızdan nefes almak bronşlarda istenmeyen mukozalı salgılara yol açar.)
 • Nefes alıp verirken ciğerlerinizin tüm kapasitesini kullanın

2. Çok sık egzersiz yapmak

Herkes egzersiz yapmanın ve hareket etmenin sağlık için önemli olduğunu bilir, ancak bazı çalışmalar çok fazla egzersiz yapmanın da sağlık için iyi olmadığını göstermiştir. Eğer haftanın 6 günü egzersiz yapıyorsanız, vücudunuza aşırı yükleniyor olabilirsiniz. Aşırı şekilde spor yapmak kaslarınıza zararı verebildiği gibi enerjini düzeyinizi de etkilemektedir. Ara vermeden sürekli egzersiz yapan kişilerde bir süre sonra bitkinlik görülmektedir. Sağlıklı kalmak ve vücudunuzu yormamak için haftada 4 defa egzersiz yapmak idealdir.

3. Yanlış ayakkabı tercihi

Güzellik acısız olmaz lafını mutlaka bir yerlerde duymuşsunuzdur, ancak yüksek topuklu ayakkabılarla etrafta dolaşmak sizi tahmin ettiğinizden çok daha fazla etkiliyor. Böyle bir ayakkabı giydiğinizde acıyan ve sorun yaşayan sadece ayaklarınız değil; yanlış ayakkabı tercihi boynunuza, sırtınıza ve kalçalarınıza da zarar verebiliyor.

Peki ayakkabı seçimimiz nasıl olmalı?

Elbette ayakkabı seçimi kişiden kişiye farklılık göstermektedir, ancak bazı genel ilkeleri göz önünde bulundurarak bu sorunlardan uzak durabiliriz:

 • Ayakkabı, kişinin ayak yapısına ve fonksiyonuna uygun olmalıdır.
 • Kullanılan ayakkabı, sadece ayakla değil kullanılacağız zeminle de uyumlu olmalıdır.
 • Rahatlık ön planda olmalıdır, kan dolaşımını olumsuz etkileyen dar ayakkabılardan kaçınılmalıdır.
 • Ayakkabının doğal malzemelerden yapılmış olması ve aşırı terlemeyi engelleyen bir yapıda olması önemlidir.
 • Ayakkabının iç kısmı çok kaygan ve sert olmamalı, ayağın doğal yapısını destekleyecek biçimde olmalıdır.
 • Son olarak, özellikle uzun süre ayakta durmanız veya uzun mesafeler boyunca yürümeniz gereken günlerde rahat ayakkabılar giymeye özen göstermeyi unutmayın.

4. Çok sık yıkanmak

Çok sayıda insan sıklıkla duş almayı veya saçlarını yıkamayı sever. Ancak bu durum cildiniz için hiç de iyi değildir ve saçlarınızın çok daha hızlı kirlenmesine yol açar. Eğer saçlarınızı çok sık yıkıyorsanız, kafa deriniz yağ üretimini artıracaktır, bu da saçlarınızın çok daha kısa sürede yağlanması anlamına gelir. Bu bir kısır döngüye yol açar, saçlarınızı yağdan arındırmak için sıkça yıkadıkça saç deriniz daha fazla yağ üretmeye ve vücudunuz da daha çok yağ ve sebumsalgılamaya başlar. Çözüm, vücudunuz aşırı yağ üretimini durduruncaya kadar yağlı saçlara biraz tahammül etmekten geçer.

5. Yanlış sabun kullanmak

Herhangi bir kirli yüzeye veya nesneye temas ettikten sonra ellerinizi hemen antibakteriyel sabunile yıkıyorsanız bu alışkanlığınızdan vazgeçmeniz sizin için iyi olacaktır. Uzmanlar antibakteriyel sabunların sadece bakterilere karşı etkili olduğunu ifade ediyor, yani bu türden sabunlar normal sabunlarla normal sabunlar arasında devasa bir fark yok. Oysa normal sabun da antibakteriyel sabun da bakterileri yok etmek ve hastalıkları önlemek açısından hemen hemen aynı derecede etkili. Üstelik antibakteriyel sabunları sıkça kullanmak antibiyotiklere dirençli bakteri oluşumuna da yol açabiliyor.

6. Çamaşırlarınızı kirli makinede yıkamak

Çamaşırlarınızı makinede yıkadıktan sonra muhtemelen onların tertemiz çıktığını düşünüyorsunuz. Üstelik çevreye duyarlı olmak veya elektrik tasarrufu adına çamaşırlarınızı daha düşük derecelerde yıkıyor olabilirsiniz. Eğer böyle bir tutum içindeyseniz çamaşır makineniz bakteri kaynıyor olabilir. Yapılan çalışmalara göre, bakteriler 60 derecede ölmeye başlıyorlar. Mesela çoraplarınızı 40 derecenin altında bir sıcaklıkta yıkamanız bakterilerin ölmesini sağlamıyor, sadece görünen kirlerin gitmesini sağlıyor. Bu sebeple çorapları, havluları ve nevresimlerinizi en az 60 derece suyla yıkamalısınız. Özellikle renkli çamaşırların 60 derecede yıkanması pek ideal değildir. Bu noktada bakterilerden kurtulmak için yapabileceğiniz en iyi şey kurutucu kullanmak olacaktır, kurutucular tam bir bakteri yok edici.

7. Çok fazla ya da çok az uyumak

Gece geç saatlere kadar oturduğunuzda ertesi gün kendinizi nasıl hissettiğinizi az çok biliyorsunuz. Aynı şey gündüz vakti geç saatlere kadar uyuyanlar için de geçerli. Yetişkin bir insanın her gece 7-8 saat uyuması gerekli. Bu süre bazı günler değişiklik gösterebilir, birkaç saat az ya da fazla uyumak sorun olmayabilir. Ancak bunun alışkanlık haline getirilmesi uzun vadede size zarar verecektir.

8. Çok uzun süreler boyunca oturmak

Çoğu insan yanlış biçimlerde oturmanın vücut için iyi olmadığının farkında ki bu çok doğru. Ancak doğru bir şekilde oturuyor olsanız bile uzun süreler boyunca oturmak vücudunuz için yine iyi değil. Eğer oturarak çalışan biriyseniz aynı pozisyonda 30 dakikadan daha uzun süre oturmamaya özen gösterin. Ayrıca gün içerisinde mutlaka sandalyenizden kalkın ve biraz yürümeyi deneyin.

Kaynak: https://www.ensonhaber.com/galeri/vucudumuza-zarar-veren-gunluk-aliskanliklar

 

hakkında Gizem Sürer

Check Also

Göz Sağlığınızdan Olmaması İçin Makyaj Yaparken Dikkat Edin

Göz Sağlığınızdan Olmaması İçin Makyaj Yaparken Dikkat Edin Kadınların güzel görünmek ve kendilerini iyi hissetmek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir