Home / Sağlık / 4 farklı çeşidi var! Peki en sağlıklısı hangisi?

4 farklı çeşidi var! Peki en sağlıklısı hangisi?

Hangi tuzu ne kadar ve nasıl kullanılması gerektiği konusunda herkesin kafası karışık.

sofra tuzu,kaya tuzu,himalaya tuzu,kristal tuz

Sofra tuzu zararlı derken yöneldiğimiz, daha doğal olduğu söylenen tuzların içeriklerindeki başta iyot olmak üzere bazı minerallerin daha az olması sebebiyle, çeşitli hastalıklar ortaya çıkabiliyor. Diğer tarafta da sofra tuzunun kullanım sıklığı ve miktarına bağlı olarak da başta tansiyon olmak üzere birçok kronik hastalıkta kısıtlanması gerekiyor. Peki hangi tuzu kullanmak gerekiyor

Tuzu öncelikle, doğal tuz ve rafine edilmiş sofra tuzu olarak önce iki kategoriye ayırmak sonra da mineral içeriklerine göre sınıflandırmak gerekiyor. Doğal tuzları da insan sağlığını düşündüğümüzde mineral bileşiminin yanında oluşum süreci açısından yine iki kategoride inceleyebiliriz.

Doğal Tuzlar ve Özellikleri

Deniz tuzu:

Deniz tuzu genellikle tuzlu su göllerinden, deniz ve okyanus sularından elde edilen deniz tuzu, suyun buharlaştırılmasıyla oluşur. Rafine edilmemiş şeklinin içerisinde birçok farklı mineral barındırır. Bunlar sodyum, klor, kalsiyum, magnezyum, potasyum ve diğer 90 minerali doğal halde bulundurur.
Eser elementleri bedene doğru miktarda almak sağlıklı yaşamak için oldukça önemlidir. Fakat deniz tuzunu günümüz şartlarında değerlendirmek gerekirse iyi bir seçenek değil, çünkü bugün denizlerin sanayi artıklarıyla kirlenmesinden dolayı tuzlarda ağır metaller ve plastik kalıntıları olabilir. Bu sebepten denizden elde edilen tuzlar da rafine edilmektedir ki rafine edildikten sonra, tuzun kaynağı nereden olursa olsun, hiçbir anlamı ve özelliği kalmamaktadır.
Bu sebeple eğer deniz tuzu alacaksanız rafine edilmemiş olanının hangi denizden, ne şartlarda geldiğini bilmeniz ve üretim aşamasında doğru testlere tabi tutulduğundan emin olmanız gerekir.

Kaya tuzu:

Kaya tuzu eski denizlerin kuruması sonucu oluşmuştur. Mineral bileşimi açısından, oluştuğu denizin mineral bileşimini taşır. Kaya tuzu milyonlarca yıl yaşında olduğu için hiçbir çevre kirlenmesinin etkisi yoktur.

hakkında Gizem Sürer

Check Also

Kabızlık, kabızlığa iyi gelen yiyecekler, kabızlığa doğal çözümler

Kabızlık Çekenler İçin Etkili Olan Üç Yiyecek

Sık sık kabızlık çekiyorsanız, su tüketiminizi artırmanın yanı sıra, laksatif etkisi olan besinleri de dahil …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir