Home / Sağlık / 1 Dakikadan Kısa Sürede Uykuya Dalmak İster misiniz?

1 Dakikadan Kısa Sürede Uykuya Dalmak İster misiniz?

Başını yastığa koyar koymaz uyuyan insanlara imrendiğiniz oluyor mu hiç? Eğer öyleyse “4-7-8 Nefes” uyku tekniği tam size göre.

Gözlerinizi tavana dikmiş halde yatağınızda yatarken zamanın nasıl da yavaş aktığını fark ettiniz mi hiç? Eğer ettiyseniz hemen uyuyamayan insanlardan olduğunuzun farkındasınızdır. Ancak üzülmeyin çoğu insan sizin gibi, yatakta döne döne uykusunun gelmesini bekliyor. Herkesin uyuyabilmek için kendine göre bir tekniği ve çabası var. Uyumak için her yolu deniyor, hatta yatağa girmeden 1 saat evvel telefonunuza veya tabletinize bakmayı bırakıyor buna rağmen uykuya dalamıyorsanız “4-7-8 Nefes” tekniği işinize yarayabilir.

1 Dakikadan Kısa Sürede Uykuya Dalmak İster misiniz?
1 Dakikadan Kısa Sürede Uykuya Dalmak İster misiniz?

Teknik tam olarak şöyle

Sessiz bir şekilde 4 saniye boyunca burnunuzdan nefes alın, 7 saniye boyunca nefesinizi tutun ve ardından sesli bir şekilde 8 saniye boyunca nefesinizi verin. Sadece bu kadar! Daha sonra bu işlemleri 3 kere daha tekrar edin.

Bu şekilde nefes alıp vermek beyin üzerinde kimyasal etkilere sahip, ayrıca kalp hızını da düşürüyor ve insanların hızlıca uykuya dalmasını sağlıyor. Bu tekniği keşfeden arkadaşın iddiasına göre kendisi ilk denemesinde nefes vermek için 8 saniye bile bekleyemeden uykuya dalmış.

Bu uykuya dalma yönteminin en büyük savunucularından biri Harvard Üniversitesi’nde araştırmacı olarak çalışan Dr. Andrew Weil. Dr. Weil bu yöntem üzerine yaptığı çalışmada, stresli veya gergin insanların düzgün şekilde nefes alamadıklarını tespit etmiş. Hatta bu kişilerin asla derin ve düzgün nefes almadıklarını, çoğu zaman bilinçsiz bir şekilde nefeslerini tuttuklarını gözlemlemiş.

  • 4 saniye boyunca nefes almak beyninize daha fazla oksijen gitmesini sağlıyor.
  • 7 saniye boyunca nefesinizi tutmak oksijenin tüm vücudunuza dağıtılmasını sağlıyor ve kan akışını etkiliyor. Son olarak 8 saniye boyunca nefes vermek ciğerlerinizdeki tüm karbon monoksiti atmanızı sağlıyor.

Bu teknik etkili bir şekilde kalp hızınızı düşürüyor ve kan dolaşımınızdaki oksijen miktarını arttırıyor.

Kaynak: https://sagligabiradim.com/1-dakikadan-daha-kisa-sure-icinde-uykuya-dalmak-ister-misiniz/

hakkında elif oğuz

Check Also

Limon, Limon suyu, limonun faydaları,

Limon Suyunun Faydası Var Mıdır?

Limon suyunu pek çok yemekte kullanıyoruz. Peki ya yararlarını biliyor muyuz? Okuduğunuzda şaşkına döneceğiniz limonun …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir